Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz rynkowy: Inflacja w końcu pomoże dolarowi?

Streszczenie:

  • Dane o inflacji PCE kluczowym odczytem dla USD
  • Odczyty PKB z Kanady za październik mogą wzmocnić CAD, który jest na fali po pozytywnych danych inflacyjnych oraz o sprzedaży detalicznej
  • Finalne dane PKB za III kwartał z Wielkiej Brytanii najważniejszym wydarzeniem poranka

 Ostatni dzień pracy na rynkach przed okresem świąteczno-noworocznym zapowiada się nadzwyczaj ciekawie. Przed nami ważne publikacje dla amerykańskiego dolara oraz dla walut Kanady oraz Wielkiej Brytanii. 

10:30 - Wielka Brytania, finalny odczyt PKB za III kwartał. Wstępne dane pokazały, iż brytyjska gospodarka rozwijała się w tempie zaledwie 1,5% r/r (0,3% kw/kw), co jest  jednym z najsłabszych wyników wśród państw rozwiniętych. Pokazuje to z jak dużymi problemami zmaga się Wielka Brytania w trakcie negocjacji ws. brexitu. Niemniej, dzisiejsze odczyty nie powinny mieć większego wpływu na notowania GBP w przypadku braku znaczących odchyleń od wstępnych wyników.

14:30 - USA, inflacja PCE oraz zamówienia na zamówienia na dobra trwałe za listopad. Jest to bardzo ważna paczka danych z perspektywy amerykańskiego banku centralnego. Fed od dłuższego czasu wskazuje, że słabość inflacji jest przejściowa, więc kolejny słaby odczyt może wprowadzać zwątpienie w tę tezę. Ponadto dane o zamówieniach na dobra trwałe są istotne z punktu widzenia projekcji dla wzrostu PKB. Bazowy wskaźnik PCE ma podejść do 1,5% r/r z 1,4%, podczas gdy dynamika wzrostu dla wskaźnika bazowych zamówień na dobra trwałe powinna spowolnić do 0,5% m/m z 0,9%.

14:30 - Kanada, odczyt PKB za październik. Wczorajsza paczka danych z Kanady dotycząca inflacji oraz sprzedaży detalicznej wypadła powyżej oczekiwań wspierając notowania CAD. Solidny odczyt PKB może również stanowić argument do powrotu dyskusji nad dalszymi podwyżkami stóp procentowych ze strony BoC. Konsensus zakłada wzrost na poziomie 0,2% m/m. 

16:00 - USA, dane o sprzedaży nowych domów oraz finalne indeksy Uniwersytetu Michigan. Są to drugorzędne odczyty dla dolara oraz Wall Street, ale przy mniejszej płynności mogą one doprowadzić do nieco większej zmienności na rynku. W przypadku sprzedaży nowych domów prognozowany jest spadek o 4,7% m/m, natomiast indeks nastrojów konsumentów UoM ma podejść do 97,1 pkt. z 96,8 pkt. 

19:00 - USA, raport Baker Hughes nt. aktywnych wież wiertniczych dla ropy. Relatywnie wysokie ceny ropy naftowej mogą zachęcać amerykańskich producentów do zwiększania aktywności. Z kolei większa podaż może studzić entuzjazm byków na rynku czarnego złota. 

link do pliku

 Indeks dolarowy (USDIDX na xStation5) znajduje się blisko ważnego wsparcia. Czy dane o inflacji pomogą mu odwrócić niekorzystny trend? Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.