Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz rynkowy: Eurodolar czeka na inflację z Niemiec

Streszczenie:

  • Inflacja z Niemiec ostatnim ważnym odczytem dla eurodolara w tym roku
  • Dane inflacyjne z Hiszpanii też powinny zainteresować inwestorów
  • Wysokie ceny ropy mogą zachęcać amerykańskich producentów do zwiększenia aktywności

Ostatni dzień roku na rynkach zwykle charakteryzuje się ograniczoną płynnością, niemniej dzisiejszy kalendarz powinien zainteresować inwestorów. Dane inflacyjne z największej gospodarki strefy euro zwykle budzą emocje, szczególnie że przy solidnej koniunkturze gospodarczej to właśnie presja na wzrost poziomu cen jest kluczowym czynnikiem, na którym swoją uwagę skupia EBC.

9:00 - Hiszpania, wstępne odczyty HICP oraz CPI za grudzień. Hiszpania to czwarta co do wielkości gospodarka strefy euro, stąd też dane z tego kraju mogą stanowić dobrą wskazówkę, jak kształtują się trendy w całym eurolandzie. Odczyty inflacyjne stanowią również preludium przed dzisiejszymi publikacjami z Niemiec. Wskaźnik HICP (preferowany przez EBC) ma spaść do 1,5% r/r z 1,8%, podobnie z resztą jak CIP, który ma cofnąć się do 1,5% r/r z 1,7%. 

14:00 - Niemcy, wstępne odczyty HICP oraz CPI za grudzień. To ostatnia ważna publikacja tego roku. Wraz z wyraźnym przyspieszeniem koniunktury gospodarczej na Starym Kontynencie, stłumiona presja inflacyjne zdaje się być ostatnią przeszkodą powstrzymującą EBC przed szybkim porzuceniem ultra-ekspansywnej polityki monetarnej. Dynamika CPI w przypadku Niemiec powinna wyhamować do 1,5% r/r z 1,8%, podczas gdy HICP powinien wzrosnąć o 1,4% y/y (1,8% poprzednio). Warto też pamiętać, że od godziny 9:00 do 12:00 powinniśmy poznać cząstkowe dane inflacyjne z poszczególnych landów, które mogą zadecydować o oczekiwaniach przed odczytem dla całych Niemiec.

19:00 - USA, dane Baker Hughes nt. liczby aktywnych wież wiertniczych. Odbicie cen ropy naftowej w stronę ponad 2-letnich szczytów może rozochocić amerykańskich producentów do wzrostu wydobycia. Narastająca podaż ze Stanów Zjednoczonych może być głównym czynnikiem ograniczającym dalsze zapędy kupujących na rynku czarnego złota w przyszłym roku. 

link do pliku

 EURUSD powrócił w okolicę swoich listopadowych szczytów, wybicie poziomu 1,19625 może otworzyć drogę na ruch w kierunku tegorocznych maksimów. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.