Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz rynkowy: Dzień EBC

Streszczenie:

  • We czwartek odbędzie się gorąco wyczekiwane przez rynki posiedzenie EBC
  • Konsensus zakłada, iż EBC przedłuży program QE o 9 miesięcy i jednocześnie zmniejszy jego skalę do 30 mld EUR miesięcznie
  • EURUSD trzyma się mocno, ale na na rynkach akcyjnych widać większą nerwowość przed decyzją Banku

We czwartek liczy się tak na prawdę tylko EBC. Do końca roku pozostały jedynie dwa posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego - kolejne ma odbyć się dopiero w grudniu - więc inwestorzy mają prawo oczekiwać dziś przedstawienia jego planów na przyszły rok. Z tego względu łatwo zapomnieć o innych ważnych wydarzeniach - czekamy między innymi na posiedzenie Riksbanku. Poniżej prezentujemy najważniejsze punkty dzisiejszego kalendarza:

9:30 - decyzja Riksbanku. Konsensus zakłada utrzymanie głównej stopy procentowej na poziomie -0,5%. Ciekawe jest jednak to, czy szwedzki bank centralny wyprzedzi EBC i dziś zapowie odejście od ultra-ekspansywnej polityki monetarnej. Według większości inwestorów się na to nie zanosi i dlatego EURSEK znajduje się blisko szczytów z czerwca.

9:50 - wystąpienie Guya Dabelle z RBA w Sydney - warto dodać, że Aussie cały czas znajduje się pod wyraźną presją. 

11:00 - konferencja prezesa Riksbanku, Stefana Ingvesa - kolejne wydarzenie mogące wpłynąć na formę SEK.

13:45 - decyzja EBC ws. stóp procentowych i programu QE. Konsensus zakłada brak ruchu na stopach, co wydaje się być pewnikiem, inwestorzy więc będą czekać na decyzje ws. programu skupu aktywów - wstępne informacje będą podane w komunikacie, a na szczegóły należy poczekać na konferencję Mario Draghiego. Wczoraj zamieściliśmy dogłębną analizę tego, czego można się spodziewać dziś po Banku (TUTAJ). Konsensus zakłada przedłużenie programu QE o kolejne 9 miesięcy w skali 30 mld EUR miesięcznie.

link do pliku

 Byki na EURUSD dominowały w pierwszej części tygodnia, przez co para utrzymywała się powyżej ważnej strefy wsparcia. Dzisiejsze posiedzenie EBC zadecyduje o najbliższych perspektywach. Źródło: xStation5

14:30 - konferencja Mario Draghiego. To najważniejszy punkt dnia. Nawet jeśli komunikat będzie zawierać decyzję w sprawie programu QE na 2018 rok, to wciąż może pozostać wiele niewiadomych, które będzie się starał rozjaśnić Draghi. Należy spodziewać się podwyższonej zmienności na EURUSD oraz DE30. 

14:30 - USA, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, konsensus: 235 tys.

16:00 - USA, dane o podpisanych umowach kupna domów, konsensus: +0,4% m/m

1:30 - Japonia, inflacja CPI, konsensus w przypadku głównego i bazowego odczytu: +0,7% r/r.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.