Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz rynkowy - czy RBNZ pomoże NZD?

Streszczenie:

  • Posiedzenie RBNZ będzie najważniejszym wydarzeniem dnia
  • Inwestorzy czekają na cotygodniowy raport DoE nt zapasów ropy
  • Dziś zostaną również zaprezentowane dane z kanadyjskiego rynku nieruchomości

W środę najważniejszym wydarzeniem dnia będzie posiedzenie RBNZ. Prawdopodobieństwo zmiany stóp procentowych jest bliskie 0%, niemniej ostatnio osłabiony NZD ma szansę się umocnić w przypadku zaprezentowania lepszych prezentacji makroekonomicznych. Ponadto raport DoE dostarczy informacji o zapasach ropy w USA.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję ws. stóp procentowych poznamy tradycyjnie po godzinie 12. Choć nie ma wątpliwości, że zostanie utrzymany w tej kwestii status quo, to rynek będzie bacznie analizować kwartalny raport inflacyjny szukając wskazówek odnośnie terminu zmiany polityki monetarnej prowadzonej w Polsce. Po godzinie 16 ma rozpocząć się konferencja prezesa Glapińskiego. Więcej o tym wydarzeniu piszemy TUTAJ.

14:15/14:30 - Kanada, dane z rynku nieruchomości za październik (rozpoczęte budowy oraz wydane pozwolenia budowlane). Dolar kanadyjski wyraźnie się umocnił w połowie roku za sprawą dwóch podwyżek stóp procentowych ze strony BoC. Od tego czasu CAD stracił nieco swego blasku na rzecz USD ze względu na rosnące oczekiwania rynku na podwyżkę stóp Fed w grudniu. Prezes Banku Kanady, Stephen Poloz ostatnio mówił, że nadchodzące dane gospodarcze pokażą, czy potrzebna będzie trzecia podwyżka. Warto więc zwrócić uwagę na publikowane dziś odczyty z tamtejszego rynku nieruchomości. Konsensus zakłada wynik na poziomie 211 tys. dla startujących budów oraz spadek o 1% m/m dla  wydanych pozwoleń na budowę. 

 16:30 - USA, raport DoE nt. zapasów ropy. Opublikowane już wczoraj szacunki API wskazały na spadek zapasów o 1,56 mln brk. Ponadto doszło do nieoczekiwanego odbicia po stronie benzyny (+0,52 mln brk) przy jednoczesnym spadku destylatów (-3 mln brk). Dlatego też osiągnięcie poziomów z dzisiejszego konsensusu (-2,2 mln brk dla ropy) może zostać odczytane pozytywnie dla cen.

21:00 - Nowa Zelandia, posiedzenie RBNZ. To wydarzenie będzie istotne z perspektywy rynku walutowego. Inwestorzy nie spodziewają się zmiany poziomu głównej stopy (1,75%) dlatego też wiele będzie zależeć od tonu komunikatu oraz nowych projekcji makroekonomicznych. Od momentu wrześniowego posiedzenia RBNZ para NZDUSD wyraźnie osłabła (z 0,72 do 0,69), głównie ze względu na czynniki polityczne. Ponadto nowo wybrany rząd może chcieć przeprowadzić reformę RBNZ, co dodatkowo zmaga niepewność i obawy inwestorów. W międzyczasie poznaliśmy wyjątkowo mocny raport z rynku pracy za III kwartał, który wraz z inflacją CPI przebił projekcje Banku z sierpnia.

Wystąpienia bankierów centralnych:

  • 12:50 - Kohn z BoE

link do pliku

 NZDUSD zbliżył się do swojej kluczowej strefy wsparcia, co pozwoliło na przynajmniej chwilowe odbicie. Linia trendu wzrostowego może stanowić najbliższy opór dla kupujących. Źródło: xStation5

 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.