Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz na przyszły tydzień: Raporty inflacyjne zdominują rynek walutowy

W minionym tygodniu największy wpływ na rynki finansowe odcisnął plan reformy podatkowej w Stanach Zjednoczonych oraz cała otoczka polityczna związana z tym czynnikiem. W tym przypadku mamy do czynienia przede wszystkim z niezgodą w samej Partii Republikańskiej w stosunku do konkretnych zmian, co powoduje niepewność legislacji tej ustawy. Wobec tego, zarówno amerykański jak i indeksy mogą pozostać pod presją związaną z tym wydarzeniem. Niemniej, kolejny tydzień będzie skupiony na danych inflacyjnych, które mają kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji dotyczących stóp procentowych przez banki centralne.

Inflacja CPI w USA (Środa, 14:30)

Tydzień obfity jest w ogromną ilość publikacji ze Stanów Zjednoczonych. W środę opublikowane zostaną dane dotyczące sprzedaży detalicznej, w czwartek poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej, natomiast w piątek będzie należał do danych z rynku nieruchomości. Jednakże, najważniejszym raportem będzie oczywiście ten dotyczący danych inflacyjnych. Inwestorzy wiedzą, że obraz gospodarczy w USA pozostaje solidny i gwarantują one kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA na koniec roku. Z drugiej strony inflacja pozostaje sporą tajemnica i jej dalsze poczynania mogą zadecydować o komunikacji FOMC na przyszły rok. Dolar zaliczył już wyraźne wzrosty w tym kwartale, ale inwestorzy wciąż nie dowierzają, że mogłoby dojść do więcej niż jednego ruchu stóp procentowych w przyszłym roku. Szczególnie narażone pary walutowe to USDJPY oraz EURUSD.

Inflacja CPI (Wtorek, 10:30) oraz sprzedaż detaliczna (Czwartek, 10:30) w Wielkiej Brytanii

Bank Anglii podniósł stopy procentowe pierwszy raz od dłuższego czasu, ale przede wszystkim pierwszy raz od głosowania w referendum w sprawie Brexitu. Inflacja pozostaje główną zagwostką BoE, dlatego odczyty cenowe z wtorku będą kluczowe dla inwestorów związanych z brytyjskim funtem. Pozostają obawy, że brytyjscy konsumenci odczują skutek wzrostu cen przy małej dynamice wzrostu płac, co tak naprawdę powoduje spadek realnych przychodów gospodarstw domowych. To z kolei mogą obrazować dane z czwartku dotyczące sprzedaży detalicznej. Kluczowe rynku to GBPUSD oraz EURGBP.

Inflacja CPI w Kanadzie (Piątek, 14:30)

Dolar kanadyjski był najsilniejszą walutą w III kwartale w grupie walut G10, ze względu na dwukrotną podwyżkę stóp procentowych dokonaną przez Bank Kanady. Ostatnie rozczarowania danymi, głównie inflacyjnymi oraz dotyczącymi sprzedaży detalicznej złagodziły entuzjazm banku centralnego do sygnalizacji kolejnej podwyżki stóp procentowych. Zmianę nastrojów inwestorów mogłyby zmienić lepsze dane inflacyjne. Kluczowa para walutowa to USDCAD.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.