Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz na nadchodzący tydzień: Ważne dane dla rynku walutowego

Przez ostatnie dwa tygodnie rynkami sterowały głównie czynniki geopolityczne - Wojny Handlowe i napięcia w Syrii. Najprawdopodobniej taka sytuacja jeszcze trochę potrwa, mimo to inwestorzy nie mogą zapominać o bieżących publikacjach danych. W najbliższym tygodniu czekają nas ważne odczyty z Wielkiej Brytanii i USA. Dolar kanadyjski natomiast czeka na decyzję Banku Kanady ws. stóp procentowych.

Decyzja Banku Kanady (Środa, 16:00), raport (16:30) i konferencja (17:15)

Dolar kanadyjski jest póki co najlepiej radzącą sobie walutą G10 w kwietniu. W pierwszym kwartale “Kanadyjczyk”, razem z innymi walutami gospodarek z Ameryki Północnej, znalazł się pod presją za sprawą obaw związanych z rozwojem konfliktu handlowego. Jednak wraz z postępem negocjacji ws. NAFTA i poprawą danych z kanadyjskiej gospodarki CAD powrócił do łask inwestorów. Posiedzenie Banku Kanady jest kolejną szansą dla tej waluty ze względu na niskie oczekiwania w stosunku do tego wydarzenia. Rynki wyceniły już podwyżkę stóp procentowych jednak dopiero na trzeci kwartał roku. Mając to na uwadze, przy braku zmiany retoryki banku centralnego na bardziej gołębią (co jest mało prawdopodobne), Bank Kanady ma sporo miejsca na pozytywne zaskoczenie. Kluczowe rynki: USDCAD, EURCAD.

Dane z Wielkiej Brytanii: inflacja i rynek pracy (Środa, 10:30), sprzedaż detaliczna (Czwartek, 10:30)

Funt brytyjski był jedną z najbardziej aktywnych walut w ostatnim czasie. Jednym z czynników prowadzących do aprecjacji funta jest zbliżająca się podwyżka stóp procentowych, do której może dojść już w maju. Mając to na uwadze, inwestorzy będą szukali potwierdzenia słuszności takiego ruchu w najbliższych publikacjach makroekonomicznych. Na najbliższy tydzień zostały zaplanowane trzy ważne odczyty: inflacja (PPI we wtorek i CPI w środę), rynek pracy (środa) i sprzedaż detaliczna (czwartek). Na rynku pracy widać dalsze oznaki zacieśniania, jednak ostatnie odczyty indeksów PMI pokazały pogorszenie się nastrojów. Inwestorzy będą więc śledzić publikacje “twardych” danych w celu określenia, czy kondycja gospodarki faktycznie uległa pogorszeniu. Kluczowe rynki: GBPUSD, UK100.

Dane z USA: sprzedaż detaliczna (Poniedziałek, 14:30), dane z rynku mieszkaniowego (Wtorek, 14:30)

Biorąc pod uwagę przyspieszenie inflacji w marcu i ostatnie “minutki” Rezerwy Federalnej wskazujące na bardziej jastrzębie nastawienie bankierów centralnych wydaje się, że jedyne czego potrzebuje teraz dolar to solidne dane z gospodarki. Pierwsze dwa ważne odczyty poznamy na początku przyszłego tygodnia: sprzedaż detaliczna w poniedziałek i rozpoczęte budowy domów we wtorek. Oczywiście, dolar nadal będzie podatny na wpływ czynników geopolitycznych, jednak dane również mogą mieć istotny wpływ na wycenę amerykańskiej waluty. Kluczowe rynki: EURUSD, US30.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.