Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz na nadchodzący tydzień: Czy EURUSD dotrze na nowe szczyty?

Początek 2018 roku sprowadził na rynki większą zmienność. EURUSD znajdował się w centrum uwagi po tym, jak para zakończyła 2017 rok silnym impulsem wzrostowym wspieranym słabością dolara. Jednak, czy ten rajd był uzasadniony? Inwestorzy będą się doszukiwać odpowiedzi na to pytanie w danych inflacyjnych ze Stanów Zjednoczonych opublikowanych w tym tygodniu oraz protokole posiedzenia EBC, w którym to mają nadzieję znaleźć wskazówki dotyczące przyszłej polityki monetarnej. Ponadto inwestorzy będą analizować cotygodniowe dane dotyczące amerykańskich zapasów ropy w celu znalezienia dalszych przesłanek wspierających imponujący rajd cen ropy, który miał miejsce w ostatnim kwartale 2017 roku.

Stany Zjednoczone, Odczyt Inflacji (Piątek, 14:30)

Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości dotyczące kondycji amerykańskiej gospodarki, ostatnie dane makroekonomiczne powinny je rozwiać. Ponadto, w związku z przyjęciem reformy podatkowej gospodarka ma dostać wsparcie w postaci dodatkowej stymulacji fiskalnej. Jednak mimo to dolar amerykański pozostawał niewzruszony, a jego końcoworoczna słabość była zaskakująca. Jest jedna przyczyna mogąca stać za takim rozwojem sytuacji, a mianowicie pomimo zadowalającego impulsu ekonomicznego inwestorzy obawiają się, że może się on nie przełożyć na wzrost inflacji i tym samym nie do końca zgadzają się z założeniami Rezerwy Federalnej. W rezultacie dolar jest teraz w dużej mierze zależny od wzrostu inflacji. Kluczowe rynki: EURUSD, USDJPY.

Protokół posiedzenia EBC (Czwartek, 13:30)

Rentowności niemieckich dziesięciolatek (BUND10Y na xStation5) odbiły w grudniu, wspierając euro po tym, jak część inwestorów zaczęła się zastanawiać czy korzystne dane makroekonomiczne mogą być gwarantem zakończenia programu luzowania ilościowego we wrześniu. Po ostatniej konferencji można wywnioskować, że szef EBC Mario Draghi nie zamierza się spieszyć z tego typu deklaracjami, tak więc inwestorzy czekają na protokół ostatniego posiedzenia z nadzieją, że znajdą w nim wskazówki dotyczące stanowiska innych bankierów centralnych w tej sprawie. Nadmierna aprecjacja euro może negatywnie wpłynąć na wynik spółek, przez co w ostatnim czasie europejskie giełdy są bardziej wrażliwe na zmiany kursu wspólnej waluty. Kluczowe rynki: EURUSD, DE30.

Dane dotyczące zapasów ropy (Środa, 16:30)

Ceny ropy kontynuowały swój imponujący rajd w grudniu za sprawą jednorazowych czynników związanych głównie z ograniczeniami dostaw na skutek awarii rurociągów w Wielkiej Brytanii, USA i Libii. Notowania najważniejszego surowca energetycznego świata rosły pomimo rekordowo wysokiego pozycjonowania. Styczeń jest miesiącem sezonowych wzrostów zapasów w Stanach Zjednoczonych, tak więc inwestorzy będą szukali wskazówek, które pozwolą im ocenić, czy rynek jest w tym momencie względnie zbilansowany, czy porusza się w sporym deficycie, co zgadzałoby się z prognozami OPEC, ale kłóciło ze wskazaniami ze strony IEA. Kluczowe rynki: OIL, OIL.WTI.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.