Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz na dziś - wystąpienia członków FED

Wczorajsza konferencja Donalda Trumpa przyniosła duży zawód dolarowym bykom. Dziś natomiast będzie miało miejsce kilka wystąpień przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Co prawda, ostatnie komentarze członków FED przeszły bez większego echa na rynkach, jednak dziś może być inaczej, gdyż głos zabierze sama prezes Yellen.

9:30 - Szwecja, dane CPI za grudzień. Inflacja jest kluczowym elementem dla polityki monetarnej prowadzonej przez Riksbank. Spodziewane jest przyspieszenie dynamiki wzrostu poziomu cen z 1,4% r/r do 1,6% r/r. Słabszy odczyt może mocno zaszkodzić SEK, jeśli jednak inflacja przyspieszy, to powinniśmy zobaczyć spadki na EURSEK.

11:00 - strefa euro, dane o produkcji przemysłowej za listopad. Dane dotyczą okresu sprzed dwóch miesięcy, czyli nie dotyczą ich ostatnie bardzo dobre wskazania indeksów PMI. Niemniej jednak i tak jest spodziewana spora poprawa w przemyśle, gdyż produkcja ma podejść do 0,5% m/m (1,6% r/r) z -0,1% (0,6%).

13:30 - strefa euro, Europejski Bank Centralny opublikuje zapis dyskusji z grudniowego posiedzenia, kiedy to przegłosowano zmiany w programie QE. Rynek będzie się doszukiwać sygnałów, świadczących, jak silne jest w Banku stronnictwo popierające normalizację polityki monetarnej.

14:30 - USA, dane o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych. Spodziewany jest wynik na poziomie 255 tys., czyli o 20 tys. więcej niż tydzień temu.

14:30 - Patrick Harker (FED) będzie przemawiał na temat sytuacji gospodarczej podczas spotkania zorganizowanego przez Main Line Chamber of Commerce.

14:30 - Kanada, indeks cenowy dla nowych domów za listopad. Spodziewane jest nieznaczne wyhamowanie dynamiki wzrostu z 0,4% do 0,3%.

14:45 - Charles Evans (FED) będzie przemawiał na temat sytuacji gospodarczej i monetarnej;

19:15 - James Bullard (FED) przedstawi prezentację na temat sytuacji gospodarczej i monetarnej w Nowym Jorku;

19:45 - Robert Kaplan (FED) będzie przemawiać w Dallas;

 01:00 - Janet Yellen (FED) za pośrednictwem internetu wygłosi przemówienie oraz odpowie na pytania organizacji edukacyjnych. Jest to najważniejsze wydarzenie dnia. Rynek zawsze przykłada dużą wagę do słów prezes Yellen dlatego też i tym razem można spodziewać się większej zmienności na dolarze z uwagi na jej komentarze, 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.