Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz na dziś - czekając na wskazówki przed NFP

Dzisiejszy kalendarz jest dosyć obfity w dane ekonomiczne. Napięcie będzie stopniowo narastać  - od mniej istotnych odczytów PMI dla sektora usługowego z Wielkiej Brytanii, po coraz ważniejsze ze Stanów Zjednoczonych: raport Challengera o planowanych zwolnieniach, raport ADP oraz wskaźnik ISM dla usług. Ostatnie trzy pozycje powinny pokazać, czego należy się spodziewać po figurze tygodnia którą poznamy już jutro, czyli paczki danych z amerykańskiego rynku pracy.

10:30 - UK, PMI dla sektora usług za grudzień. Analogiczne odczyty dla przemysłu oraz branży budowlanej wypadły bardzo solidnie, co po raz kolejny pokazuje, że wśród brytyjskich przedsiębiorców próżno dostrzec obawy związane z Brexitem. Czy sektor usługowy to potwierdzi? Jest to największy komponent gospodarki Wielkiej Brytanii więc pozytywny odczyt powinien wesprzeć GBP, który jest drugą najsłabszą walutą G10 zaraz po USD.

11:00 - strefa euro, wskaźniki PPI za listopad. Wstępne dane HICP śledzące zmiany poziomu cen płaconych przez konsumentów wskazały, że w grudniu  nasiliła się presja inflacyjna. Ten odczyt dotyczy jedna wcześniejszego miesiąca więc spodziewana jest zmiana z -0,4% r/r do -0,1% r/r.

13:30 - minutes EBC z grudniowego posiedzenia. Jeśli zobaczymy, iż coraz więcej członków Banku domaga się zerwania z ultra ekspansywną polityką monetarną, to może dojść do większego umocnienia po stronie EUR.

13:30 - raport Challengera nt. planowanych zwolnień. W listopadzie zobaczyliśmy o 13% mniej redukcji etatów niż miało to miejsce przed rokiem.

14:15 - USA, raport ADP nt. szacowanej zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym w grudniu - jest to ważna publikacja, gdyż może ona zadecydować o oczekiwaniach przed oficjalnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus celuje w odczyt na poziomie 175 tys. nowych miejsc pracy.

15:45 - USA, finalny odczyt PMI dla usług. Wskaźnik powinien pokazać wynik na poziomie 54,7 pkt. Ważniejsze będą jednak wskazania indeksu ISM.

16:00 - USA, wskaźnik ISM dla sektora usługowego. Indeks ma nieco spaść w stosunku do listopada, choć wciąż ma być to solidny wynik. Ważny będzie wynik subindeksu mierzącego zatrudnienie, co także będzie ważną wskazówką przed piątkowym raportem NFP.

17:00 - USA, raport DoE ws. zmiany zapasów ropy naftowej. Konsensus celuje w ich spadek o ponad 2 mln brk., choć API sugeruje zmianę aż o ponad -7 mln brk. Jeśli te wskazania się potwierdzą powinniśmy zobaczyć bardziej zdecydowane wzrosty cen "czarnego złota".

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.