Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz makro: sądny dzień dla amerykańskiego dolara

Dolar doświadczył ostatnie dość zmiennego okresu. Początek tygodnia był dość obiecujący dla tej waluty, jednak te dobre dla USD nastroje zostały popsute przez historię związaną z Chinami i rynkiem obligacji. W efekcie para EURUSD odnotowała kilka ruchów w górę i w dół, ostatecznie powracając po minutkach EBC na poziomy powyżej 1,20. Dlatego też dzisiejsze dane mogą być ostatnią deską ratunku dla dolara, jeśli chce on odzyskać swoje wzrostowe momentum z początku tygodnia. Wcześniej jeszcze poznamy dane o inflacji ze Szwecji.

9:30 - Inflacja w Szwecji: Konsensus dla tego odczytu wskazuje na 1.9% r/r podczas gdy wcześniejszy odczyt wypadł na poziomie 2% r/r.

14:30 - CPI i sprzedaż detaliczna z USA: Dolar odnotował bardzo kiepski początek roku będąc jedną z najsłabszych walut w koszyku G10 (słabszy okazał się jedynie szwajcarski frank). Podczas gdy EURUSD zmierza w kierunku najwyższych poziomów od grudnia 2014 roku, dolarowe byki wciąż mogą mieć nadzieję na powrót siły amerykańskiej waluty. Może to przyjść, jeśli dane na temat inflacji konsumenckiej okażą się lepsze od rynkowych oczekiwań. Wczoraj jednak otrzymaliśmy dane o inflacji producenckiej, która zawiodła i wypadła poniżej prognoz. I chociaż CPI oraz PPI nie są ze sobą zbytnio skorelowane to i tak wczorajszy odczyt nie jest dobrym prognostykiem dla dzisiejszego raportu nt. CPI. Inwestorzy oczekują bazowej inflacji na poziomie 1.7% r/r, oraz głównego CPI na 2.1% r/r. Poza inflacją zobaczymy także dane dotyczące sprzedaży detalicznej za grudzień, które mają pokazać jej wzrost o 0.4% m/m zarówno w wersji podstawowej jak i bazowej. Istnieją jednak obawy, że dość ciężka zima może wpłynąć negatywnie na te grudniowe dane.

Przemówienia przedstawicieli banków centralnych:

  • 9:25 - (Riksbank) Skingsley
  • 17:30 - (ECB) Weidmann
  • 18:00 - (FED) Harker
  • 22:15 - (FED) Rosengren

link do pliku

 EURUSD zmierza w stronę najwyższych poziomów od grudnia 2014 roku. Jeśli dane z USA zawiodą to para może przełamać poziom 1,21. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.