Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz makro: Riksbank i dane z USA

To będzie prawdopodobnie najważniejszy dzień w tym tygodniu dla inwestorów. W trakcie tego dnia poznamy wiele ważnych danych makroekonomicznych, gdzie w pierwszej kolejności dane o PKB napłyną ze strefy euro. O poranku zobaczymy także decyzję Riksbanku, natomiast wydarzeniem dnia będą dane o inflacji z USA, które poznamy popołudniu. Inwestorzy na rynku ropy wyczekiwać natomiast będą na raport Departamentu Energii w USA.

9:30 - Szwecja, decyzja ws. stóp procentowych Riksbanku: Szwedzka korona miała w ostatnim czasie cięższy okres osłabiając się wobec innych walut, zwłaszcza euro. Powodem jest tutaj m.in. utrzymywanie przez Riksbank niższych stóp procentowych. Niemniej to może się zmienić, gdyż szwedzki bank centralny przygotowuje się do pierwszej podwyżki stóp, co nie stanie się jeszcze podczas dzisiejszego posiedzenia, jednak rynek jest przekonany, że na pewno wydarzy się to jeszcze w 2018 roku. Po decyzji odbędzie się konferencja prasowa.

11:00 - strefa euro, PKB za IV kwartał: Zagregowany wzrost gospodarczy w strefie euro przyspiesza stale od 2014 roku. Dane z trzeci kwartał wykazały wzrost o 2.8% r/r, natomiast tym razem konsensus wskazuje na 2.7% r/r, co byłoby lekkim zwolnieniem. Jest to wstępny szacunek PKB.

14:30 - USA, inflacja i sprzedaż detaliczna za styczeń: Długo wyczekiwane dane z amerykańskiej gospodarki. Po ostatnim świetnym raporcie z rynku pracy, który wykazał spore przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń inflacja stała się tematem numer jeden. Jej przyspieszenie napędzane wzrostem płac może doprowadzić do bardziej agresywnych podwyżek stóp procentowych w USA, co też rynek zaczął dyskontować w bardzo gwałtowny sposób doprowadzając do głębszych spadków na rynkach akcji. Prognozy z Bloomberga wskazują na spadek dynamiki podstawowej inflacji z 2.1% do 1.9% r/r, natomiast w wersji bazowej oczekuje się jej spowolnienia z 1.8% do 1.7% r/r. Ponadto sprzedaż detaliczna ma wykazać wzrost o 0.2% m/m.

16:30 - USA, zmiana zapasów ropy: Po wczorajszych danych API, które wykazały wzrost zapasów o 3.95 mb, dzisiaj inwestorzy będą czekali na potwierdzenie tych danych przez rządowy raport. Warto tutaj również zwrócić uwagę na dane dotyczące produkcji ropy w USA, gdzie jej dalszy wzrost może wzmagać presję na dalszy spadek ceny tego surowca.

Przemówienia bankierów:

9:50 - (SNB) Zurbruegg

11:20 - (EBC) Mersch

link do pliku

 USDSEK traci na sile w ostatnim czasie. Jak na tą parę wpłyną dzisiejsze wydarzenia? Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.