Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz makro - Maraton z amerykańskimi danymi

Podsumowanie:

  • Kolejne ważne dane z amerykańskiej gospodarki
  • Ropa czeka na dane dotyczące zapasów ropy
  • Oczekiwania wyraźnego przyśpieszenia wzrostu gospodarczego w Nowej Zelandii

W połowie tygodnia sesyjnego poznamy kolejne ważne dane ze Stanów Zjednoczonych. Tym razem będzie to inflacja producencka oraz sprzedaż detaliczna. Oprócz tego, inwestorzy z rynku ropy będą oczekiwać na dane dotyczące zapasów ropy z zeszłego tygodnia. Po sesji na Wall Street dane o PKB z Nowej Zelandii. Zmienność może wystąpić dzisiaj również w przypadku euro, ze względu na dużą ilość wypowiedzi bankierów centralnych. 

13:30 USA - Sprzedaż detaliczna oraz inflacja PPI. Dzisiaj kolejna seria danych ze Stanów Zjednoczonych. Wczorajsze dane dotyczące inflacji wypadły zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, co nie pomogło jednak amerykańskiemu dolarowi. Pierwszy wspomniany dzisiaj odczyt pokaże nam względną siłę konsumentów, natomiast inflacja producencka może pokazać narastającą presję na ceny konsumenckie. Obecnie wszystkie dane są ważne przed decyzją Fed na temat stóp procentowych w przyszłym tygodniu. Rynek oczekuje wzrostu 0,3% m/m dla sprzedaży detalicznej, głównego jak i bazowego odczytu. Dla PPI oczekiwania wskazują na 2,8% r/r, natomiast dla bazowego 2,5% r/r. 

15:30 USA - Zapasy ropy naftowej. Raport API pokazał wzrost zapasów o 1,156 brk przy oczekiwaniach 1,5 mln brk. Niemniej, zapasy ropy naftowej zachowują się obecnie słabiej niż było to w ostatnich latach, co wskazuje na bilansowanie się rynku. Niemniej ostatnie zawirowania geopolityczne i niepewność prognoz dla ropy naftowej utrzymują ten surowiec we względnej konsolidacji. Rynek oczekuje wzrostu zapasów na poziomie 2,398 mln brk w przypadku raportu DOE, przy poprzednim wzroście na poziomie 2,408 mln brk. 

22:45 Nowa Zelandia - PKB za IV kwartał. Nowa Zelandia wykazywała się całkiem niezłymi danymi gospodarczymi w drugiej części zeszłego roku, co doprowadziło do spekulacji na temat podwyżek stóp procentowych. W III kwartale obserwowany był wzrost na poziomie 2,7% r/r, natomiast obecnie oczekuje się wzrostu na poziomie 3,1% r/r dla kwartału IV. W ujęciu kwartalnym ma to być wzrost 0,8% k/k wobec poprzedniego na poziomie 0,6% k/k.

Przemówienia bankierów:

  • 09:00 Draghi z EBC
  • 09:45 Praet oraz Angeloni z EBC
  • 11:45 Constancio z EBC
  • 15:30 Villeroy de Galhau z Banku Francji
  • 17:15 Coeure EBC

link do pliku

Ropa naftowa znajduje się na ważnym wsparciu w okolicy 61,00 USD za baryłkę. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.