Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz makro: Inflacja z UK w centrum uwagi

Podsumowanie:

  • Inflacja z Wielkiej Brytanii w centrum uwagi inwestorów
  • Raport API ważny dla inwestorów z rynku ropy
  • Pierwszy odczyt PKB dla Japonii na początku jutrzejszej sesji azjatyckiej

Wtorek również nie zachwyca pod względem odczytów makroekonomicznych. Niemniej uwaga inwestorów zostanie skierowana już w trakcie początku sesji europejskiej na publikacje z Wielkiej Brytanii z której poznamy dane dotyczące inflacji. Jak zwykle wieczorem we wtorek poznamy raport dotyczący zapasów ropy naftowej z USA poprzez prywatną firmę API. Z kolei już po północy w trakcie sesji azjatyckiej poznamy wstępną publikację PKB z Japonii. 

10:30 UK - Inflacja CPI za styczeń. Inflacja jest w tym momencie jednym z kluczowych czynników w Wielkiej Brytanii pod względem zarówno wzrostu gospodarczego jak i polityki monetarnej. BoE zdecydował się ostatnio na lekką rewizję w górę swoich prognoz inflacyjnych, co mogłoby oznaczać szybsze podwyżki stóp procentowych niż oczekiwano, w szczególności jeśli inflacja wzrosłaby powyżej 3,0%, co znajduje się ponad 1,0% od celu inflacyjnego, co zmusza prezesa BoE do składania wyjaśnień do szefa resortu finansów. Rynek oczekuje odczytu na poziomie 2,9% r/r wobec 3,0% ostatnio oraz -0,6% m/m wobec ostatniego odczytu 0,4% m/m. 

22:35 USA - Raport API z rynku ropy naftowej. Raporty dotyczące zapasów ropy naftowej zawsze wzbudzają zainteresowanie inwestorów, a w szczególnie w ostatnim czasie, kiedy doszło do wzrostu zmienności na tym rynku, po tym jak zaczął zyskiwać dolar, co zbiegło się w czasie ze sporym odbiciem produkcji ropy naftowej w USA oraz wzrostem zapasów. Sezonowo powinniśmy mieć do czynienia ze wzrostem zapasów, w szczególności w momencie, kiedy produkcja ropy w USA plasuje się blisko w okolicach 10 mln brk. 

00:50 Japonia - PKB za IV kwartał 2017 roku. Wzrost gospodarczy w ostatnich kwartałach w Japonii był całkiem solidny, co zgadza się z pobudzeniem popytu na całym świecie. Ostatnie dane wskazały na to, że gospodarka Japonii rozwija się na poziomie 2,5% r/r. Obecnie konsensus zakłada na wzrost na poziomie 0,2% k/k wobec poprzedniego wzrostu 0,6% k/k oraz zaledwie 1,0% r/r wobec poprzedniego 2,5%. Problemem w Japonii jest wciąż brak solidnego odbicia popytu krajowego. Finalne dane za IV kwartał poprzedniego roku opublikowane zostaną 7 marca. 

Przemówienia bankierów centralnych:

14:00 - Mester z Fed

14:30 - Rossi z Banku Włoch

link do pliku

Za sprawą silniejszego jedna oraz ostatniej niepewności na funcie mamy solidny spadek w kierunku kluczowego wsparcia na parze GBPJPY. Niemniej, jak pokazuje ostatni historia, przebicie 200 okresowej średniej kroczącej nie musi wcale oznaczać stałego odwrócenia się trendu. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.