Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz makro: Czy ropa będzie kontynuować wzrosty?

Ropa w ostatnim czasie znalazła się pośród najlepiej radzących sobie surowców i ten schemat ma szansę zostać kontynuowany, o ile dzisiejszy raport DoE potwierdzi wczorajsze liczby zaprezentowane przez API. Ponadto zobaczymy odczyt produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii, a także dane z rynku nieruchomości w Kanadzie. Oznacza to, że CAD może być dzisiaj jedną z bardziej zmiennych walut w koszyku G10.

10:30 - produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii: Para GBPUSD cofa się po tym jak inwestorzy nie zdołali przebić się przez poziom 1.36. Jedną z przyczyn był silniejszy dolar, podczas gdy dane z Wielkiej Brytanii były raczej mieszane w ostatnim czasie. Pomimo, że sektor przemysłowy nie jest najważniejszą częścią brytyjskiej gospodarki to można żywić pewne nadzieje, że czwarty kwartał ostatniego roku był nieco lepszy niż wcześniejszy. Konsensus rynkowy wskazuje na 0.4% i 1.8% odpowiednio dla zmiany miesięcznej i rocznej. Wraz z tymi danymi poznamy także odczyty dotyczące produkcji budowlanej oraz bilansu handlowego za listopad.

14:30 - pozwolenia na budowę w Kanadzie: USDCAD odbił wczoraj w górę, co może być zwiastunem silniejszego ruchu w górę. Z drugiej strony wzrosty te mogą być umiarkowane ze względu na rosnące ceny ropy. Trzeba tutaj podkreślić, że rynek stopy procentowej wycenia już w 90-procentach prawdopodobieństwo podwyżki stóp na najbliższym posiedzeniu BoC, które odbędzie się za tydzień. Dlatego też każde dane z Kanady będą obecnie bardzo istotne dla CADa. Prognozy zakładają wzrost pozwoleń na budowę o 0.3% m/m.

16:30 - raport DoE dot. zmiany zapasów ropy: Ropa jest ostatnio jednym z najgorętszych tematów jeśli chodzi o rynek surowców. Pomimo iż mamy obecnie okres, w którym normalnie zapasy ropy odbijają w górę to wczorajszy raport API pokazał coś zupełnie innego. Zgodnie z raportem instytutu zapasy ropy w zeszłym tygodniu skurczyły się o ponad 11 mln baryłek. W rezultacie ceny WTI i Brent wzrosły na 4-letnie szczyty. Co więcej EIA zrewidowało w górę prognozy wzrostu popytu. EIA spodziewa się, że światowy popyt na ropę wzrośnie w tym roku o dodatkowe 100 tys. baryłek na dzień, co również może ponieść ceny tego surowca. Zauważmy, że konsensus zakłada spadek zapasów o 3.9 mln baryłek, jednak uczestnicy rynku będą liczyć na znacznie więcej ze względu na wczorajszy raport API. Jeśli dane zawiodą to nastąpić może realizacja zysków i krótkoterminowa korekta.

Wystąpienia bankierów:

  • 15:00 - FED Evans
  • 16:10 - FED Kaplan
  • 19:30 - FED Bullard

link do pliku

 WTI (OIL.WTI na xStation5) na najwyższych poziomach od ponad 4 lat. Możliwe cofnięcie w stronę $62 przed dalszymi wzrostami. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.