Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz makro: ciekawe dane dla CADa

Ilość zaplanowanych na dzisiaj publikacji makroekonomicznych na dzisiaj nie jest zbyt imponująca. Stopa bezrobocia ze strefy euro jest najważniejszą daną przed południem, co jednak nie oznacza, że zmienność na euro będzie wyjątkowo niska. W drugiej części dnia otrzymamy dane z kanadyjskiego rynku nieruchomości a także cotygodniowe dane o zmianie zapasów wg. API.

11:00 - stopa bezrobocia w strefie euro: Euro dobrze radziło sobie w ostatnim czasie, jednak od poniedziałku to dolar jest zdecydowanie silniejszą walutą. Pytaniem pozostaje jak długo potrwa obserwowane obecnie cofnięcie. W odpowiedzi pomóc mogą dane marko a pierwsza szansa jest już dzisiaj. Chociaż stopa bezrobocia nie jest zbyt ważną publikacją to obrazuje ona zacieśniający się rynek pracy, co dobrze wróży przyszłej inflacji. Konsensus zakłada spadek stopy bezrobocia w listopadzie z 8.8% do 8.7%.

14:15 - rozpoczęte budowy domów w Kanadzie: nie ma wątpliwości, że dane z rynku nieruchomości rzadko wywołują na Loonie większą reakcję, jednak CAD wydaje się obecnie nieco bardziej wrażliwy na wszystkie odczyty ze względu na zbliżające się posiedzenie BoC w następnym tygodniu. Zauważmy, że prawdopodobieństwo podwyżki znacząco wzrosło po opublikowanym w piątek raporcie z rynku pracy. Oznacza to, że CAD może być bardziej zmienny w najbliższych dniach, a mniej ważne dane mogą wywołać większe ruchy niż można by się tego było normalnie spodziewać.

 22:40 - raport API nt. zapasów ropy: ceny ropy w ostatnim czasie zachowują się zgodnie z tendencją panującą w poziomie zapasów. Konsekwentnie spadające zapasy powodują utrzymanie trendu wzrostowego na ropie jednak obecnie sezonowa tendencja wskazuje, że powinniśmy już być na lokalnym dołku, co oznacza, że zapasy mogą zacząć odbijać w górę w kolejnych miesiącach. Jeśli pomimo tego normalnego sezonowego zachowania się poziomu zapasów zobaczymy i tak dalej ich spadek to będzie to silny sygnał popytowy dla ropy. Zauważmy, że CAD ze względu na korelację z ceną ropy również będzie podatny na te dane.

Zaplanowane na dzisiaj przemówienia bankierów:

  • 16:00 - Kashkari z FED

link do pliku

 USDCAD w poniżej kluczowego wsparcia. Przejęcie kontroli przez kupujących może doprowadzić nawet do wzrostu w okolice 1.2630. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.