Skip to content

XTB TRADEBEAT

Kalendarz ekonomiczny: Ropa i bankierzy centralni w centrum uwagi

Podsumowanie:

 • Szwedzka inflacja powinna przyspieszyć we wrześniu, SEK może być podatny na podwyższoną zmienność
 • Amerykańska inflacja PPI godna uwagi przed jutrzejszym raportem CPI
 • EIA opublikuje swoją tygodniową aktualizację na temat zmiany zapasów ropy
 • Lawina wystąpień bankierów centralnych

Czwartek wydaje się bardzo interesujący w kwestii ilości danych makroekonomicznych, które będą dodatkowe wzbogacone przez kilka wypowiedzi bankierów centralnych, głównie z FED oraz EBC. Co więcej, oczekuje się, iż publikacja EIA może dość znacząco wpłynąć na ceny ropy naftowej, zważywszy na to, co ukazał wczorajszy raport API.

 • 9:30 - inflacja CPI ze Szwecji: Na wstępie przypomnijmy, że Riksbank dokonał znaczącej zmiany podczas swojego ostatniego posiedzenia we wrześniu zmieniając swoja uwagę z inflacji CPI na CPIF. Od tego czasu to drugi z wymienionych mierników jest oficjalnym celem dla szwedzkich władz monetarnych. Dodatkowo Riksbank wprowadził zakres wahań dla inflacji na poziomie 1-3% zdając sobie sprawę, iż w rzeczywistości inflacja nie jest w stanie dokładnie osiągać celu przyjętego przez bank centralny. Ogólnie rzecz biorąc notowania SEK mogą być jednymi z silniejszych w koszyku G10, jeśli tylko Riksbank zmieni swoje nastawienie odnośnie do stóp procentowych. Konsensus wskazuje na inflację na poziomie 2,4% r/r jeśli chodzi o CPI oraz 2,5% r/r dla CPIF - obydwa odczyty będą za wrzesień.
 • 14:30 - amerykańska inflacja PPI: Inflacja producencka traktowana jest jak prognoza przed miernikami zmian cen konsumpcyjnych, stąd uczestnicy rynku z pewnością będą zwracać uwagę na dzisiejszy odczyt. Pamiętać należy, iż ostatni raport z rynku pracy pokazał ogromny wzrost dynamiki płac, które powinien przełożyć się na wyższe ceny w całej gospodarce, jeśli tylko będzie trwały. Mogłoby to również sugerować, iż naturalna stopa procentowa została już osiągnięta, w takim scenariuszu presje na płace powinny rosnąć. Oczekiwania rynku sugerują odczyt na poziomie 2,6% r/r dla PPI oraz 2% r/r dla bazowego PPI.
 • 17:00 - zmiana zapasów ropy wg DoE: Ostatnie godziny na rynku ropy naftowej były dość turbulentne. Najpierw OPEC opublikował swój miesięczny raport zwiastujący dobre perspektywy dla trendów w popycie i podaży. Następnie raport API pokazał nieoczekiwany skok zapasów czarnego złota o ponad 3 mln brl, z tego względu konsensus przed dzisiejszym odczytem na poziomie -1,9 mln brl może być nieco zdradliwy. Tak więc, nawet jeśli zapasy spadną mniej niż się tego oczekuje, powinno być to korzystne dla cen surowca, nie mówiąc już o głębszej redukcji zapasów.

Prócz powyższych danych przed nami wiele wystąpień bankierów centralnych, większość z nich będzie pochodzić z Waszyngtonu, gdzie odbywa się konferencja w Instytucie Finansów Międzynarodowych. Poniżej wszystkie wystąpienia zaplanowane na dzisiaj:

 • 11:30 - Ohlsson (Riksbank)
 • 16:30 - Powell, Brainard (FED) oraz Draghi, Praet (EBC)
 • 19:30 - Skingsley (Riksbank)
 • 21:15 - Wilkins (BoC)
 • 21:30 - Ingves (Riksbank)
 • 21:45 - Haldane (BoE)
 • 22:00 - Coeure (EBC)
 • 22:10 - Lautenchlaeger (EBC)

link do file download linkTymczasem notowania USDCAD kontynuują swój spadek w następstwie minutek FOMC. Para przełamała dolne ograniczenie kanału trendowego, stąd możliwy jest ruch w kierunku 1,2410. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.