Skip to content

XTB TRADEBEAT

Japońska gospodarka cofa się pierwszy raz od dwóch lat

Podsumowanie:

  • Japońska gospodarka zaliczyła spadek PKB w pierwszym kwartale tego roku, kończąc 8 kwartalny okres wzrostu
  • Wzrost płac w Australii pozostaje przytłumiony w pierwszym kwartale tego roku
  • Azjatyckie akcje są raczej spokojne, pomimo spadku cen akcji na Wall Street i przy kontynuacji wzrostu rentowności

O poranku nie widać dużej zmienności na rynkach walutowych i na azjatyckich giełdach również panuje względny spokój. Główna uwaga rynkowa skupiona była na Korei Północnej, dalszym sporom handlowym oraz na danych dotyczących gospodarki z Japonii. Mówiąc o ostatnim, gospodarka Japonii skurczyła się pierwszy raz od 8 kwartałów. 

link do pliku

Japoński PKB skurczył się w pierwszym kwartale, pierwszy raz od dwóch lat. Źródło: Macrobond, XTB

Dane rozczarowały, nie tylko tym, że mamy do czynienia ze spadkiem, ale również względem konsensusów. W ujęciu kwartalny mamy spadek na poziomie 0,2% k/k przy oczekiwaniu braku zmian, natomiast w ujęciu rocznym gospodarka cofa się o 0,6% r/r przy oczekiwaniu spadku na poziomie 0,4% r/r. Jedynym jasnym odczytem, w szczególności w oczach BoJ był deflator PKB, który odbił mocniej od oczekiwań na poziomie 0,5% k/k. W ujęciu roczny mieliśmy jednak spadek. Niektórzy obserwatorzy twierdzą jednak, że spadek dynamiki konsumpcji, który widoczny był w pierwszym kwartale, wraz ze spadkiem eksportu był jedynie jednorazowym wydarzeniem i coraz mocniejsze płace doprowadzą do ponownego wzrostu lokalnego popytu. Z drugiej strony mamy stwierdzenie, że przy słabym wzroście płac, wyższa inflacja może spowodować odwrotny skutek. Oprócz tego, że wydatki konsumenckie wypadły płasko, inwestycje biznesowe skurczyły się o 0,1% k/k przy oczekiwaniu wzrostu na poziomie 0,4% k/k. Co ważniejsze, dane z IV kwartału poprzedniego roku zostały zrewidowane w dół do poziomu 0,1% k/k z poziomu 0,4% k/k oraz z tempie annualizowanym z 1,6% r/r do 0,6% r/r. 

link do pliku

Nikkei 225 spadł nieco po publikacji raportu o PKB. Jest to najgorzej zachowujący się indeks w trakcie sesji azjatyckiej. Źróddło: xStation5

Uwaga należy się również Australii, gdzie opublikowano dane dotyczące płac. Wzrost płac w pierwszych 3 miesiącach tego roku wyniósł 0,5% k/k, mijając się z konsensusem na poziomie 0,6% k/k. W ujęciu rocznym dane wypadły zgodnie z oczekiwaniami oraz poprzednim odczytem na poziomie 2,1% r/r. W zasadzie dzisiejsze odczyty nie zmieniają nic dla perspektywy RBA, gdyż praktycznie na całym świecie (w zasadzie z wyjątkiem Polski) mamy do czynienia z niską presją na ceny ze strony płac, pomimo niemal pełnego zatrudnienia. 

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się bardzo słabo, na co wpływ mogły mieć rosnące rentowności, które zakończyły wczorajszy dzień na poziomie 3,07% r/r. Ostatnie godziny przynoszą również nieciekawe wieści z Korei Północnej, która stwierdziła, że nie ma zamiaru rozpocząć handlu z USA kosztem swojego programu nuklearnego. Korea Północna wskazała również, że rozważa brak uczestnictwa w szczycie z Waszyngtonem, jeśli ten będzie naciskał na zakończenie programu nuklearnego. Jak widać, komentarze te pokazują, że rynek mógł być nieco zbyt optymistyczny co do całego poluźnienia napiętych stosunków. 

link do pliku

USDJPY kontynuuje wzrosty pomimo sytuacji z Koreą Północną. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.