Skip to content

XTB TRADEBEAT

Jakie konsekwencje może mieć zwolnienie Tillersona?

Podsumowanie:

  • Donald Trump zwolnił sekretarza stanu Rexa Tillersona

  • W kluczowych kwestiach Tillerson był głosem rozsądku w Białym Domu

  • Decyzja może się odbić na OIL i US500

Po rezygnacji Gary Cohna zwolnienie Rexa Tillersona może sprawić, że Biały Dom będzie jeszcze bardziej radykalny i jeszcze bardziej nieprzewidywalny. W niniejszej analizie przyjrzymy się różnicom zdań pomiędzy Donaldem Trumpem i byłym sekretarzem stanu w kluczowych kwestiach oraz temu jaki wpływ na rynki może mieć obecny obrót wydarzeń.

Porozumienie nuklearne z Iranem

To właśnie w tej kwestii różnica zdań pomiędzy politykami wydaje się mieć największe znaczenie. Prezydent Donald Trump otwarcie krytykował porozumienie z czasów prezydentury Baracka Obamy, które znosi część sankcji nałożonych na Iran. Obecnie wydaje się, że Donald Trump jest gotowy ponownie nałożyć ograniczenia handlowe na Iran. Tillerson popierał zniesienie sankcji mówiąc, że USA powinno współpracować ze swoimi europejskimi partnerami w celu dopilnowania przestrzegania reguł porozumienia przez Iran. W momencie zniesienia sankcji eksport ropy z Iranu, który jest ważnym producentem ropy, uległy znacznej poprawie.

Korea Północna i Izrael

Trump i Tillerson często mieli odmienne poglądy w sprawie Korei Północnej. W ubiegłym roku Donald Trump publicznie wyśmiał sekretarza stanu mówiąc, że ten powinien przestać marnować czas na negocjacje z reżimem Kimów. Wygląda na to, że prezydent zmienił zdanie w tej kwestii i zgodził się spotkać z Kim Jong Unem, jednak nie było to sprawką Tillersona - były sekretarz stanu nie został nawet spytany o opinie w tej sprawie. Ponadto, prezydent zignorował również obawy Tillersona dotyczące kontrowersyjnego przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podsumowując, Tillerson często odgrywał rolę poduszki amortyzującej radykalne zapędy Donalda Trumpa. Poduszki, której teraz zabraknie.

Paryskie porozumienie klimatyczne

W czerwcu ubiegłego roku Donald Trump wycofał się z paryskiego porozumienia klimatycznego pomimo sprzeciwu ze strony Tillersona. Sekretarz skarbu jeszcze przez trzy miesiące po tej decyzji mówił, że USA może ponownie dołączyć do porozumienia w przypadku zaistnienia odpowiednich okoliczności. Wygląda na to, że brak silnych osobowości w Białym Domu takich jak Cohn czy Tillerson może doprowadzić USA do wycofania się z kolejnych porozumień międzynarodowych i przyjęcia bardziej protekcjonistycznej postawy.

Postawa wobec Rosji

Przypomnijmy, że rok temu rynki uważał scenariusz impeachmentu Donalda Trumpa za prawdopodobny po tym jak został ujawniony udział Rosji w amerykańskich wyborach prezydenckich. Tillerson publicznie przyznał, że Rosja miała wpływ na kampanię wyborczą, a parę dni temu oskarżył Moskwę o bezpośredni udział w otruciu byłego rosyjskiego szpiega Sergeia Skripala. Donald Trump z kolei przyjął bardziej łagodną postawę czym naraził się na oskarżenia o powiązania z Kremlem.

Kluczowe rynki:

OIL

W przypadku ponownego nałożenia sankcji na Iran potencjalny spadek produkcji ropy może mieć większy wpływ na światową podaż ropy niż wszystkie działania OPEC. Łatwo sobie wyobrazić jak poważne konsekwencję może mieć realizacja takiego scenariusza. Pomimo, że odejście Tillersona nie prowadzi automatycznie do takiej decyzji, to jednak zdecydowanie zwiększa ryzyko jej podjęcia. Na wykresie widzimy, że 150-dniowa średnia krocząca wciąż służy notowaniom ropy za poziom wsparcia. Cena znajduje się w krótkoterminowej formacji trójkąt, tak więc możemy się spodziewać bardziej zdecydowanego impulsu cenowego w krótkim terminie.

link do pliku

Ewentualne nałożenie przez Trumpa sankcji na Iran może się odbić na wycenie ropy. Źródło: xStation5

US500

Pomimo, że Wall Street powoli dochodzi do siebie po silnych spadkach z lutego to wciąż jesteśmy świadkami większej zmienności na US500 (instrument oparty o notowania kontraktów terminowych na indeks S&P 500). Odbicie dotarło już do zniesienia 78,6% impulsu spadkowego, tak więc z technicznego punktu widzenia sytuacja może być nieco bardziej korzystna dla sprzedających. Widzimy względnie wyższy wolumen obrotów w dni spadkowe, co sugeruje, że niedźwiedzie jeszcze się nie poddały. Natomiast z politycznego punktu widzenia największym zagrożeniem dla amerykańskich spółek jest w tym momencie widmo eskalacji obaw związanych z wojną handlową.

link do pliku

Niedźwiedzie wciąż się nie poddają po ostatnich silnych spadkach. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.