Skip to content

XTB TRADEBEAT

Irak ma problemy z cięciem produkcji

Cięcie produkcji ropy naftowej miało wejść efektywnie w tym tygodniu. O cięciach poinformował już Kuwejt oraz Oman. Z drugiej strony Irak ma pewnego rodzaju problemy z pełnym wprowadzeniem porozumienia w życie.

Irak zgodził się na ograniczenie produkcji na poziomie 200 tysięcy baryłek na dzień. Dwa duże regiony w Iraku stanowią jednak problem. Na południu kraju operuje wiele zachodnich spółek wydobywczych, które mają zakontraktowane, że jeśli zmuszone są do obniżenia produkcji odgórnie przez władze, mają one dostać rekompensatę w gotówce. Może się okazać, że Irak straci tak naprawdę podwójnie na ograniczeniu wydobycia. Po pierwsze przez brak opłat za ograniczone wydobycie, a po drugie za umówioną rekompensatę. 

Drugim problemem jest autonomia kurdyjska w północnym rejonie kraju. Kurdowie produkują i eksportują zdecydowanie więcej ropy niż było to umówione w budżecie państwa. Kurdowie mają zezwolenie na eksport ropy na poziomie 250 tys. baryłek, natomiast w tym momencie mówi się o ilości bliskiej 500 tysięcy baryłek na dzień. 

link do pliku

Źródło: CNBC

Jak widać coraz więcej jest problemów z dotrzymaniem porozumienia o cięciu produkcji. 13 stycznia odbędzie się spotkanie OPEC oraz Rosji w Wiedniu, natomiast 18 stycznia Irak będzie spotykał się z producentami oraz innymi źródłami, które dostarczają danych na temat produkcji. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.