Skip to content

XTB TRADEBEAT

Inwestorzy czekają na kluczowe dane z USA, wzrosty w Europie

Japońska waluta skradała show w ostatnim czasie stając się najsilniejszą z głównych walut. Silniejsze szarpnięcie przyszło już wczoraj, a przysłużył się do tego w dużej mierze słabszy amerykański dolar. Jednakże, większy popyt widoczny był również na szwajcarskiego franka oraz euro. W ostatnich godzinach mogliśmy zobaczyć dane na temat japońskiego PKB za IV kwartał, które rozminęły się z prognozami. Wstępny odczyt pokazał wzrost o 0.1% k/k, przy czym rynek oczekiwał 0.2% k/k. Szczegółowe dane również nie zachwycają.

 Europejskie benchmarki podążają za giełdami w Stanach i Chinach odnotowując solidny wzrost na otwarciu. Dodatkowo dobre nastroje podtrzymywane są przez lepsze wyniki finansowe spółek. Rynek wyczekuje na dane inflacyjne z USA.

Sytuacja na warszawskim parkiecie wpisuje się w europejski krajobraz. Indeks dużych spółek WIG20 notuje wzrosty o skali odpowiadającej tym na giełdach w Europie Zachodniej. Do najmocniejszych polskich spółek dzisiejszego poranka można zaliczyć firmy z sektora energetycznego i farmaceutycznego. Najsłabsze są natomiast spółki związane z mediami. Dziś o godzinie 10:00 opublikowane zostały wstępne dotyczące polskiego wzrostu gospodarczego za IV kwartał 2017 roku. Wzrost PKB wyniósł 5,1% .

Środa może być wielkim dniem dla Bitcoina oraz innych kryptowalut, gdyż dwie podkomisje w Izbie Reprezentantów mają zaplanowane na dzisiaj posiedzenie, na którym dyskutowane ma być potencjalne zastosowanie technologii blockchain w rządzie. Spotkanie zatytułowane "Poza Bitcoinem: Nowe Zastosowania Blockchain" rozpocznie się o godzinie 16:00 polskiego czasu, a jego głównym celem jest zaprezentowanie szerszego spojrzenia na tą technologię. 

Kalendarz makro: To będzie prawdopodobnie najważniejszy dzień w tym tygodniu dla inwestorów. W trakcie tego dnia poznamy wiele ważnych danych makroekonomicznych, gdzie w pierwszej kolejności dane o PKB napłyną ze strefy euro. O poranku zobaczymy także decyzję Riksbanku, natomiast wydarzeniem dnia będą dane o inflacji z USA, które poznamy popołudniu. Inwestorzy na rynku ropy wyczekiwać natomiast będą na raport Departamentu Energii w USA.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.