Skip to content

XTB TRADEBEAT

Inflacja w UK zaskakuje negatywnie, indeksy znów ruszają na południe

Pierwszy ważny raport makroekonomiczny z Wielkiej Brytanii przynosi kolejną falę osłabienia na brytyjskim funcie. Odczyty za październik są wciąż relatywnie wysokie, choć biorąc pod uwagę podwyżkę stóp procentowych w listopadzie, osłabienie się trendów inflacyjnych nie wskazuje na kontynuację zacieśniania polityki monetarnej w kolejnych miesiącach. Główny odczyt wypadł na poziomie 3,0% r/r (taki sam poziom jak we wrześniu), co było niższym odczytem niż konsensus wskazujący na 3,1% r/r. Indeks bazowy spada z 2,8% r/r do poziomu 2,7% r/r zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. Inflacja w ujęciu miesięcznym spowalnia do poziomu 0,1% m/m z poziomu 0,3% m/m. Słabszy raport inflacyjny oznacza, że inwestorzy zmniejszą swoje oczekiwania, co do możliwej kolejnej podwyżki ze strony Banku Anglii w następnych miesiącach. 

Poniedziałek był bardzo negatywnym dniem dla europejskich indeksów, gdyż podczas samej sesji wiele z nich traciło ponad 1%. Z drugiej strony późniejsze nieco lepsze nastroje podczas sesji amerykańskiej doprowadziły do odbicia kontraktów w Europie, a w szczególności na niemieckim DAXie. Pierwsza część dzisiejszej sesji dawała nawet szanse na zakończenie korekty, w szczególności iż kontrakt na niemiecki indeks dotarł wczoraj do kluczowego wsparcia i odbił się od niego. W tym momencie widać jednak powrót do spadków w kierunku tego ważnego poziomu. Traci nie tylko DAX, ale również przed startem sesji na Wall Street, S&P 500 kieruje się na południe. 

Ostatnie tygodnie przyniosły nam ogromną zmienność w cenach Bitcoina. Rynek ten nigdy nie ma problemów z brakiem zmienności, ze względu na ogromne ruchy cenowe przy publikacji informacji np. o akceptacji płatności Bitcoinami, czy zawieszeniem działalności giełd. Tym razem jednak ostatnie ruchy cenowe były wywołane znacząco ważniejszym czynnikiem. Powodem był kolejny podział sieci oraz zainteresowanie inną lepszą wersją Bitcoina, z drugiej strony większość ruchów została zneutralizowana, co potwierdza póki co dominację pierwowzoru kryptowaluty. 

Sesja azjatycka była raczej spokojna, choć nie należała do udanych pod względem wzrostów. Główne indeksy zaliczyły spadki w okolicach 0,5%, chociaż w przypadku japońskiego indeksu Nikkei 225, dzień udało się zakończyć bez zmian w stosunku do wczorajszej sesji. W przypadku danych makroekonomicznych, poznaliśmy wiele odczytów dotyczących chińskiej gospodarki, które rozczarowały inwestorów. W rezultacie widzimy również słabość ze strony dolara nowozelandzkiego. Natomiast, w przypadku dolara australijskiego obserwujemy nieznaczny wzrost w stosunku do dolara amerykańskiego, co jest wynikiem pozytywnych danych z Australii. Indeks NAB pokazał najwyższy poziom optymizmu w stosunku do warunków biznesowych. 

Za niecałą godzinę poznamy odczyt inflacji PPI ze Stanów Zjednoczonych, natomiast po sesji na Wall Street poznamy dane dotyczące zmiany zapasów ropy naftowej w USA. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.