Skip to content

XTB TRADEBEAT

Inflacja ostatnią szansą dla dolara?

Podsumowanie:

  • Piątkowe dane inflacyjne kluczowe dla rynku walutowego

  • Dolar odreagował środową wyprzedaż

  • EURUSD nadal znajduje się pomiędzy dwoma kluczowymi poziomami

W ostatnim czasie dolar amerykański zdecydowanie ma pod górkę. W momencie kiedy wydawało się, że odzyskuje siłę znalazł się pod presją przesłanek z Chin dotyczących ograniczenia ekspozycji na amerykańskim rynku długu przez to państwo. Jest to rozległy i skomplikowany temat, który naszym zdaniem będzie miał raczej długo niż krótkoterminowe konsekwencje. W krótkim terminie byki zdecydowanie potrzebują pozytywnego bodźca, którym mogą okazać się piątkowe dane inflacyjne.

Czy niska ekspozycja pomoże?

Dolara amerykańskiego w wielu kwestiach można uznać za wyprzedanego. Jedną z nich jest pozycjonowanie spekulacyjne, które jest mniej więcej neutralne dla waluty i znajduje się poniżej 3-letniej średniej. Jest to przeciwna sytuacja do euro, którego pozycjonowanie znajduje się na historycznych szczytach, co w teorii powinno oznaczać, że dolara może być bardziej wrażliwy na pozytywne bodźce. Ponadto, kurs amerykańskiej waluty w ostatnim czasie nie nadążał za zmianami na rynku długu. Z punktu widzenia korelacji pomiędzy kursem EURUSD, a spreadami 10-letnich obligacji, która działała przez większość 2017 roku ta para walutowa powinna znajdować się zdecydowanie niżej.

link do pliku

Pozycjonowanie spekulacyjne dla dolara jest względnie niskie, jednak waluta wydaje się być przewartościowana w odniesieniu do rzeczywistej stopy długoterminowej. Źródło: Dział Analiz XTB

Oprócz tego USD znajduje się sporo powyżej 10- i 20-letnich średnich w ujęciu rzeczywistym, więc inwestorzy mogą potrzebować silnego bodźca by ponownie kupić walutę.

Inflacja była ciężarem…

To prawda, że Rezerwa Federalna zacieśnia swoją politykę monetarną jednak rynek zakłada, że będzie musiała zwolnić tempo podwyżek stóp procentowych, jeśli inflacja nie przyspieszy. Główny odczyt amerykańskiej inflacji za listopad wyniósł 2,2% w ujęciu rocznym, jednak jedynie w teorii jest to wartość wyższa od zakładanego przez FOMC celu na poziomie 2%. W przeciwieństwie do innych banków centralnych Fed skupia się głównie na mierze PCE zamiast CPI, a ten wskaźnik pokazuje mniejszą dynamikę (1,8% za listopad w ujęciu rocznym), ponieważ składowa mieszkaniowa ma w nim dużo mniejszą wagę. Ponadto, Fed skupia się na wartościach bazowych, które nie uwzględniają cen energii i żywności. W tym przypadku wskaźniki te wyglądają jeszcze mniej optymistycznie - 1,7% dla bazowego CPI i 1,5% dla bazowego PCE. Gdyby tego było mało, w ostatnim czasie miesięczne tempo wzrostu było bliskie 0,1%, co w ujęciu rocznym daje inflację na poziomie 1,2-1,3%.

link do pliku

Kluczowe odczyty inflacyjne pozostają poniżej celu Fed na poziomie 2%. Źródło: Macrobond, Dział Analiz XTB

Na czym więc powinniśmy się skupić w piątek? Inwestorzy poznają jedynie wartości CPI, ponieważ dane dotyczące PCE zostaną opublikowane pod koniec miesiąca. Z powodu względnie wysokiej inflacji pod koniec 2016 roku przez kolejne 2 miesiące będziemy doświadczać jeszcze niekorzystnego efektu bazy. Oznacza to, że bazowy CPI raczej nie okaże się lepszy od ostatniego odczytu na poziomie 1,7% w ujęciu rocznym i właśnie ten poziom inflacji wskazuje konsensus rynkowy. Co ważne, w ujęciu miesięcznym oczekuje się, że odczyt wyniesie 0,2%, a każdy odczyt poniżej tego poziomu będzie oznaką słabszej inflacji.

link do pliku

W piątek inwestorzy powinni skupić się na bazowym odczycie CPI. Źródło xStation5

EURUSD utknął pomiędzy poziomami 1,19 i 1,21

W zeszłotygodniowym wpisie wskazaliśmy na potencjalną formację podwójnego szczytu, która w tym momencie zaczyna nabierać znaczenia. Pomimo “uderzenia” z Chin kurs EURUSD nie dał rady ponownie przebić się powyżej poziomu 1,20, ale z drugiej strony poziom wsparcia przy 1,19 również pozostaje mocny. W takiej sytuacji oczywistym się wydaje, że para walutowa potrzebuje pozytywnego impulsu dla dolara w celu zrealizowania zasięgu formacji podwójnego szczytu.

link do pliku

Formacja podwójnego szczytu na EURUSD pozostaje w grze jednak sprzedający musieliby w niedalekiej przyszłości przebić się poniżej kluczowego poziomu 1,19 w celu zrealizowania jej zasięgu. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.