Skip to content

XTB TRADEBEAT

Indeksy redukują wczorajsze spadki

Wczoraj rynek wstrząśnięty został przez ważne wydarzenia polityczne w USA. Doszło do zwolnienia Sekretarza Stanu, Rexa Tillersona oraz pojawiły się spekulacje, że Donald Trump chce nałożenia bezpośrednich taryf celnych na produkty z Chin, co mogłoby doprowadzić do rozpętania wojny handlowej na ogromną skalę. Skutkiem było wyraźne cofnięcie na giełdach, chociaż dzisiejszego dnia, widać próbę odbicia, przynajmniej na europejskich indeksach. 

Po rezygnacji Gary Cohna zwolnienie Rexa Tillersona może sprawić, że Biały Dom będzie jeszcze bardziej radykalny i jeszcze bardziej nieprzewidywalny. Po tym jak Tillerson nie jest już szefem amerykańskiej dyplomacji spekuluje się, że Trump będzie chciał nałożyć ponowne sankcje na Iran i może zmienić się stanowisko USA w stosunku do Korei Północnej czy Izraela. 

Główne rynki europejskie otworzyły się niżej, jednak wyprzedanie wczorajszego dnia, w szczególności na kontraktach było na tyle silne, że obecnie widać odreagowanie. Najlepiej zachowuje się dzisiaj sektor surowcowy, natomiast traci zdecydowanie sektor technologiczny oraz rynku nieruchomości.

Cały rynek kryptowalut został zszokowany poprzez ostatnie oświadczenie Google’a, który wskazał, że zamierza blokować wszelkie reklamy dotyczące kryptowalut oraz pierwszych ofert monet (ICOs) od czerwca tego roku, co jest związane z ograniczeniem promowania ofert dotyczących wysoko ryzykownych inwestycji. Przypomnijmy, że Facebook oraz Twitter podjęły podobne kroki w poprzednich tygodniach. Pomimo dosyć dużego ciosu dla branży, reakcja na Bitcoinie oraz innych kryptowalutach jest ograniczona. 

Warto również wspomnieć o dolarze nowozelandzkim, który w tym momencie jest najmocniejszą walutą w G10. Kiwi otrzymało jednak mieszane informacje w postaci gorszego od oczekiwań bilansu płatniczego (deficyt okazał się być minimalnie większy). Niemniej, inwestorzy oczekują na odczyt PKB dzisiejszego wieczoru. PKB ma przyśpieszyć do 3,1% r/r z poziomu 2,7% r/r w poprzednim kwartale. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.