Skip to content

XTB TRADEBEAT

Impas Brexitowych negocjacji szkodzi funtowi

Podsumowanie:

  • GBP traci wobec najważniejszych walut na świecie po analizie ostatnich negocjacji w sprawie Brexitu
  • Barnier ostrzega, że rozmowy osiągnęły impas
  • GBPJPY cofa się poniżej ważnego poziomu wsparcia w okolicach 146,90-147,70

Funt zaliczył dzisiaj bardzo szarpany ruch spadkowy, co nastąpiło w ostatnich godzinach wobec informacji, iż negocjacje w sprawie Brexitu nie osiągnęły żądnego stałego progresu. Rozmowy zakończone dzisiejszego dnia były 5 rundą dyskusji dotyczących Artykułu 50. Michael Barnier, szef odpowiedzialny za negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu powiedział, że negocjacje osiągnęły impas. Podkreślił on, że nie przekaże wiadomości władzom UE, że w negocjacjach został osiągnięty znaczący progres. 

link do pliku

GBP traci wobec wszystkich ważniejszych walut na rynku po ostatniej rundzie negocjacji w sprawie Brexitu. Źródło: xStation5

Nie jest to dobra wiadomość dla Wielkiej Brytanii, która chciała osiągnąć jak największy postęp w negocjacjach. Niemniej, nie doszło do zgody nawet w przypadku tzw. "warunków wyjścia", które dotyczą płatności Wielkiej Brytanii do budżetu UE. W tym momencie jest to największy spór w trakcie rozmów. Bez zaskoczenia, największą niezgodę w przypadku warunków mamy ze strony Wielkiej Brytanii, która naciska na niską sumę wpłat, natomiast sama UE oczekuje zdecydowanie większej kwoty. Przy sporach dotyczących samych podstaw warunków trudno oczekiwać, że negocjacje dotyczące ważniejszych kwestii, jak np. handel przyjdą zdecydowanie łatwiej. 

link do pliku

GBPJPY wyraźnie stracił i szykuje się do testu kluczowego poziomu przy 146,90-147,70. Źródło: xStation5

Największa zmienność w przypadku par walutowych z funtem była widoczna na GBPJPY. Para ta momentalnie straciła 100 pipsów od momentu komentarza ze strony Mr. Barniera. Wobec tego, wzrosty z ostatnich dwóch dni zostały praktycznie zniwelowane i para znajduje się niedaleko miejsca rozpoczęcia handlu w tym tygodniu. Okolice 136,90-147,70 wcześniej służyły jako opór, formując potrójny szczyt wcześniej w tym roku. Niemniej para mocno zyskała, ze względu na poprzednie spotkania BoE. Cena spadła ze względu na spadek oczekiwań podwyżek stóp procentowych, ale z sukcesem była broniona przy tym poziomie. 

 link do pliku

Spadek funta stanowi jednak wsparcie dla brytyjskiego rynku akcji. FTSE 100 znajduje się najwyżej od 4 miesięcy i znajduje się bardzo blisko swojego historycznego szczytu. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.