Skip to content

XTB TRADEBEAT

IBM po raz kolejny nie zachwyca

Amerykański gigant z sektora IT – IBM – zanotował już 17 raz z rzędu spadek przychodów. Niemniej jednak pomimo pogarszających się wyników, akcje spółki podrożały podczas wczorajszej sesji na Wall Street, ponieważ inwestorzy spodziewali się jeszcze słabszego raportu.

Przychody firmy zmniejszyły się o 2.7% w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku i wyniosły na koniec II kwartału 20.2 mld dolarów. Łącznie od 2011 roku spadły one o około 25%. Niemniej jednak dane wypadły lepiej od oczekiwań rynku. Konsensus zakładał, że przychody wyniosą 20.03 mld dolarów.

link do pliku

 Źródło: FT

Spółka, tak jak jej główni konkurenci z branży coraz bardziej stawia na rozwój usług związanych z przetwarzaniem danych w chmurze obliczeniowej oraz na technologie mobilne. Przychody z tej działalności wzrosły o 12% w stosunku do ubiegłego roku i obecnie odpowiadają za 38% całości. To pokazuje, że spółka jest zmuszona kontynuować zmiany, ponieważ jej dotychczas podstawowa działalność jest coraz mniej opłacalna.

IBM zaczyna również widzieć zyski ze swoich wcześniejszych zakupów. Tylko w tym roku koncern przejął 11 mniejszych spółek działających w zakresie analizy danych oraz bezpieczeństwa cyfrowego.

W efekcie przejęć i kłopotów w podstawowej działalności zysk netto zmniejszył się o prawie miliard dolarów w stosunku do ubiegłego roku – z 3.45 mld dolarów do 2.5 mld dolarów. Wskaźnik EPS ukształtował się z kolei na poziomie 2.61 dolara, a wyłączając jednorazowe wydatki 2.95 dolara, czyli nieznacznie wyżej od konsensusu zakładającego wynik równy 2.89 dolara.

Notowania IBM wciąż wyglądają słabo. Od stycznia 2012 roku akcje spółki potaniały o 17%, podczas gdy cały indeks S&P500 wzrósł o 70%. Zachęcamy do zapoznania się z naszą analizą dotychczasowego przebiegu obecnego sezonu wyników.

link do pliku

 Na platformie xStation dostępne są kontrakty CFD i akcje syntetyczne dla spółki IBM pod symbolem IBM.US. Więcej o akcjach syntetycznych dowiesz się TUTAJ.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.