Skip to content

XTB TRADEBEAT

Hammond w parlamencie nt. Brexitu

W brytyjskim parlamencie wypowiada się Philip Hammond, który w rządzie Theresy May pełni funkcję ministra finansów. Jego komentarze dotyczą głównie procesu negocjacyjnego z UE ws. Brexitu. Poniżej prezentujemy jego najważniejsze stwierdzenia:

  • przełożenie terminu wszczęcia procedur zapisanych w Artykule 50. Traktatu Lizbońskiego (dotychczas premier May wskazywała na koniec marca przyszłego roku) byłoby korzystne z uwagi na wagę i złożoność procesu negocjacyjnego;
  • dłuższy okres przejściowy pomógłby gospodarce w płynniejszym dostosowaniu się do nowych warunków;
  • Hammond chciałby, aby przed końcem negocjacji zostały podpisane umowy regulujące okres przejściowy;

Hammond jasno sygnalizuje, że start negocjacji pomiędzy Brukselą a Londynem może się opóźnić. Z jednej strony odsuwa to w czasie ewentualne odcięcie brytyjskiej gospodarki od zalet europejskiego rynku, z drugiej jednak może to oznaczać przedłużający się okres niepewności, co też nie byłoby zbytnio korzystne. Tymczasem GBPUSD zawraca spod oporu wypadającego przy 1,2664. Warto jednak zauważyć, że jest to głównie efekt umacniającego się dolara, który zaczyna odrabiać straty wobec większości walut G10. 

link do pliku

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.