Skip to content

XTB TRADEBEAT

Gołębie uwagi ze strony RBA nie szkodzą zbytnio AUD

Podsumowanie:

  • Minutki RBA wraz z komentarzami Debelle nie zaszkodziły zbytnio AUD
  • Mieszane dane z Chin
  • Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji powracają ponad 3%

W ostatnim czasie ruchy na rynku walutowym pozostają umiarkowane, a najsłabszymi walutami z koszyka G10 po sesji azjatyckiej są nowozelandzki dolar i japoński jen. Australijski dolar traci natomiast nieznacznie, pomimo gołębich komentarzy zawartych z minutkach RBA jak i przemówieniu Debelle. Dlaczego AUD reaguje tak słabo? Otóż uczestnicy rynku przyzwyczaili się już do tego rodzaju stwierdzeń. W opublikowanym przez bank dokumencie przeczytamy, że kolejny ruch stóp procentowych powinien być raczej w górę, nie w dół, a także podkreślone zostało, że aprecjacja AUD może wpłynąć na niższą dynamikę wzrostu gospodarczego oraz inflacji. RBA przyznało ponownie, że wzrost cen w gospodarce pozostanie niższy przez jakiś czas biorąc pod uwagę konkurencję w sektorze detalicznym, czy też niższą dynamikę płac (kolejne dane na ten temat poznamy dzisiejszej nocy). Zauważmy, że decydenci wciąż podkreślają, iż oczekują stopniowego powrotu dynamiki wynagrodzeń głównie przez zacieśniający się rynek pracy, dlatego też dane tej części gospodarki, które poznamy w czwartek pokażą, czy wizja podwyżki przybliży się, czy też oddali. Jeszcze przed publikacją minutek przemówienia dostarczył zastępca przewodniczącego RBA, Guy Debelle, który poruszał kwestie gospodarki. Mniej więcej jego słowa pokrywały się z minutkami RBA i wskazywał on na brak silnej potrzeby podnoszenia stóp w najbliższej przyszłości, niemniej jeśli gospodarka będzie rozwijać się tak jak oczekuje tego bank to wyższe stopy procentowe w końcu pojawią się. 

link do pliku

EURUSD ma szansę na kontynuację wzrostów w najbliższym czasie. Istnieje szansa na dojście do górnego ograniczenia na 1.6140. Jeśli jednak cena zdoła wybić poziom 1.5770 to dalsze wzrosty mogą stanąć pod znakiem zapytania. Źródło: xStation5

W tym czasie dolar zdołał odrobić nieco strat po dość słabym początku tygodnia. Pomogły w tym rosnące rentowności obligacji, gdzie w przypadku 10-letnich papierów zobaczyliśmy dziś rano powrót powyżej 3%. W trakcie sesji azjatyckiej otrzymaliśmy także paczkę danych z Chin, gdzie produkcja przemysłowa pozytywnie zaskoczyła pokazują 7% r/r w kwietniu (oczekiwano 6.4%). Rozczarowały natomiast inwestycje w środki trwałe (7% vs 7.4% r/r) oraz sprzedaż detaliczna (9.4% vs 10.0% r/r).

link do pliku

 Tylko produkcja przemysłowa zdołała w Chinach poprawić swoją roczną dynamikę w kwietniu. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.