Skip to content

XTB TRADEBEAT

Glapiński (RPP) o wzroście i podwyżce stóp

Agencja PAP cytuje wypowiedź szefa NBP Adama Glapińskiego nt. perspektyw dla wzrostu gospodarczego na przyszły rok.

Prezes wyraził opinię, że wzrost z pewnością przekroczy w przyszłym roku 3% a jeśli ruszą inwestycje (które są teraz największą bolączką PKB i gaszą nadzieje na przyspieszenie wzrostu w II półroczu) to i 3,5% jest w zasięgu. Przyznał jednak, że nawet te 3,5% nie byłoby dostateczną podstawą, żeby RPP pokazała podwyżkę stóp. Spodziewa się odbicia inwestycji w pierwszym półroczu przyszłego roku, co w wyraźny sposób podbiłoby wzrost gospodarczy.

link do pliku

 źródło: Macrobond, XTB

Rozwijając temat jakiego wzrostu potrzeba do zachęcenia Rady do zacieśnienia polityki uznał, że potrzebne byłoby bardzo wysokie tempo wzrostu PKB. Przywołane przez niego 4%, jego zdaniem będące poza zasięgiem gospodarki w 2017 historycznie patrząc nie byłoby bardzo wysokim tempem jak na Polskę, ale w środowisku powolnego wzrostu na świecie, w tym w głównych gospodarkach, może być uznawane za istotny próg dla polskiej polityki monetarnej.

link do pliku

 Złoty wciąż porusza się wobec EUR w kilku-groszowym paśmie od połowy października i nie odchyla się obecnie w swoim zachowaniu od tego co pokazuje forint. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.