Skip to content

XTB TRADEBEAT

Giełdy zadowolone z mniejszego ryzyka inflacji

Globalne rynki akcji odbijają po pozytywnym raporcie z amerykańskiego rynku pracy z ostatniego piątku. Silny wzrost zatrudnienia pokazujący na siłę gospodarki wraz z mniejszą presją na wzrost cen to idealny miks danych dla indeksów giełdowych. Inwestorzy z USA zdołali odrobić już ponad 70% całego ruchu spadkowego z początku stycznia i dopiero odpowiedź na pytanie, czy ostatni wzrost płac przełożył się na wyższe ceny konsumpcyjne pokaże, czy inwestorzy mogą ponownie ruszyć z szalonym impetem zakupów na rynkach. 

Dzisiejszy kalendarz był prawie pusty, jednak wspomniana inflacja z USA jest jednym z ważniejszych odczytów tego tygodnia, który może dać dalsze wskazówki co do tego, co może zakomunikować Fed w przyszłym tygodniu. Wyższa presja cenowa z pewnością przyniosłaby większe szanse na większość ilość podwyżek stóp procentowych. 

Z europejskich spółek warto dzisiaj zwrócić uwagę na dwie. E.ON oraz RWE mocno zyskują dzisiejszego dnia co jest związane z ważnym porozumieniem pomiędzy tymi spółkami. EON zgodził się z RWE na przejęcie udziałów w spółce Innogy za 43 mld EUR. Transakcja ta umacnia pozycję niemieckich przedsiębiorstw użyteczności publicznej w Europie po tym, jak również francuskie i włoskie firmy również złożyły oferty na kupno niemieckiego operatora. Porozumienie to ma umocnić niemieckie firmy po tym jak pozycję tych spółek osłabiła swoją polityką Angela Merkel. 

W poniedziałek najsłabiej radzącą sobie spółką z indeksu WIG20 jest KGHM (KGH.PL). Powodem negatywnego nastawienia inwestorów do spółki mogą być zmiany kadrowe, do których doszło w miniony weekend. Rada nadzorcza KGHM odwołała prezesa zarządu Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego i wiceprezesa Michała Jezioro. Tymczasowo obowiązki prezesa w spółce będzie pełnił wiceprezesowi ds. rozwoju Rafałowi Pawełczakowi. Nagły i niezapowiedziany charakter decyzji może sugerować, że te zmiany kadrowe mają charakter polityczny. 

Początek tygodnia przynosi relatywnie dużą siłę ze strony walut Antypodów. Zarówno NZD oraz AUD są najlepszymi walutami w G10, chociaż w zasadzie oprócz dobrych nastrojów na rynkach ciężko mówić o jakiejś konkretnej przyczynie takiego ruchu. Niemniej, za dolarem australijskim można doszukać się historii związanej z amerykańskimi taryfami. Według Turnbulla, premiera Australii, prezydent Trump miał mu obiecać wyłączenie z taryf na import australijskiej stali, co miało być przez niego nazwane podwójnym zwycięstwem. Z drugiej strony, nie ma potwierdzenia wystąpienia takiej sytuacji, choć dolar australijski zdecydowanie zyskuje.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.