Skip to content

XTB TRADEBEAT

Giełdy spadają, ceny ropy w okolicach 3-letnich szczytów

Przy prawie pustym kalendarzu makroekonomicznym środa zapowiadała się na spokojny dzień na rynkach finansowych. Jednak doniesienia z Chin sugerujące ograniczenie lub nawet wstrzymanie zakupów amerykańskich obligacji przez ten kraj wywarły presję na dolarze, który w rezultacie ponownie osłabił się w stosunku do euro. Światowe giełdy zareagowały na te wiadomości spadkami. Ceny ropy zbliżają się do 3-letnich szczytów. Złoto zyskuje na osłabieniu dolara.

Według cotygodniowego raportu DOE zapasy ropy spadły o 4,9 mln brk przy oczekiwanym spadku o 3,9 mln brk. Poprzedni odczyt pokazał spadek zapasów na poziomie 7,4 mln brk. Jest to 8 tydzień z rzędu kiedy raport DOE pokazuje zmniejszenie się zapasów.

Najbardziej prawdopodobnym powodem umocnienia się szwedzkiej waluty jest bardziej jastrzębi wydźwięk protokołu z ostatniego posiedzenia Riksbanku. Było ono jastrzębim zaskoczeniem dla inwestorów po tym jak prezes Ingves powiedział, że ma nadzieje na podwyżkę stóp przed podobnym ruchem ze strony EBC.

Ostatnie dni można zdecydowanie zaliczyć do udanych jeśli chodzi o sytuację na światowych parkietach. Wzrosty mogliśmy obserwować na wszystkich kontynentach, a wiele z ważniejszych indeksów osiągnęło rekordowe poziomy.

Raporty finansowe spółek z sektora bankowego rozpoczną sezon wyników za IV kwartał na Wall Street. W ujęciu rocznym inwestorzy oczekują wzrostu zysków na poziomie 10,9% w czwartym kwartale 2017 roku dla całego indeksu. Jeśli rzeczywistość okaże się zgodna z prognozami będzie to trzeci raz w ciągu ostatnich czterech kwartałów kiedy ta stopa przekroczy próg 10%.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.