Skip to content

XTB TRADEBEAT

Giełdy pogłębiają korektę, dolar silniejszy po danych z USA

Przecena na rynku akcji pogłębia się z początkiem tygodnia, jednak po tak dobrym rozpoczęciu roku inwestorzy próbują usprawiedliwić obecną sytuację nazywając trwającą korektę "zdrową". Samo jednak przekonanie inwestorów giełdowych o tym, że obecny ruch jest jedynie korektą może spowodować wydłużenie się takiej korekty w czasie i zasięgu. Patrząc natomiast na dynamikę trwającego ruchu spadkowego trzeba będzie raczej uzbroić się w cierpliwość zanim byki ponownie dadzą radę wyciągnąć indeksy na nowe rekordowe poziomy.

Po piątkowym świetnym raporcie z rynku pracy inwestorzy wciąż nie byli przekonani do dolara, który oddał sporą część swojego umocnienia. Dzisiaj o 16:00 otrzymali oni jednak kolejne nadzwyczaj dobre dane z USA, które mogą w końcu przechylić szalę na korzyść dolara. Spójrzmy zatem jak wypadł wskaźnik ISM i co mówi nam on o stanie najważniejszego sektora amerykańskiej gospodarki jaką są usługi.

Silne wzrosty, które miały miejsce w styczniu zostały wyhamowane w zeszłym tygodniu. Po okresie, w którym co chwile byliśmy świadkami nowych historycznych szczytów nagle przyszła korekta. Pozostaje pytanie czy to już koniec rynku byka, a jeśli nie jak głęboka może być korekta?

Przegląd techniczny DAX: Przecena na rynku akcji po piątkowej sesji na Wall Street stała się tematem numer jeden. Dynamika korekty jak i fakt, że ostatni tydzień był dla amerykańskich indeksów najgorszym od dwóch lat, nie zmienia jednak postawy inwestorów, którzy powinni jeszcze traktować obecny ruch w dół jedynie jako głębszą korektę głównego trendu. Jeśli chodzi o sam indeks DAX to warto przypomnieć, że właśnie to on zainicjował silniejszą przecenę na rynkach akcji, po tym jak w czwartek przełamał kluczowe wsparcie i spadł ok. 1.3%.

Indeks PMI dla usług z Wielkiej Brytanii spada do poziomu 53 punktów z poziomu 54,2, chociaż oczekiwano zaledwie minimalnego osłabienia do poziomu 54,1 punktów. Warto zwrócić uwagę na to, że indeks w poprzednim miesiącu zaliczył spory wzrost, który obecnie został z nawiązką zredukowany. Oznacza to możliwy nowy trend w nastrojach przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii wobec zbliżającego się momentu wyjścia z Unii Europejskiej. 

 Niewiele potrwało odbicie na Bitcoinie podczas piątkowej sesji. Dzisiaj obserwujemy już wyraźne spadki w kierunku poziomu 7500 USD. Przed przejściem do analizy technicznej warto zauważyć, że cena Bitcoina zaczęła zyskiwać tuż przed pojawieniem się publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy. Cena wzrosła z 7600 USD do poziomu 8700 USD w zaledwie 90 minut. Finalnie podczas weekendu, cena Bitcoina wzrosła nawet do 9400 USD, jednak powróciła do spadków i kontynuuje ten ruch w trakcie europejskiego poranka. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.