Skip to content

XTB TRADEBEAT

Giełdy i funt w potrzasku

Pomimo pozytywnego otwarcia na europejskich indeksach mamy do czynienia z kontynuacją wyprzedaży, która miała miejsce w zeszłym tygodniu. Niemiecki DAX narusza poziom 13 tysięcy punktów, co stanowi ponad 1,5 tys. punktów spadku od historycznego szczytu. Wraz ze spadkami na rynku kasowym w Europie, wyprzedaż rozpoczęła się również na rynku terminowym na Wall Street. Brak jest konkretnych przyczyn takiego zachowania na rynku, chociaż spekuluje się, że jest to związane z dalszymi niepewnościami dotyczącymi planów, co do reformy podatkowej w USA oraz możliwego mocnego przemówienia Trumpa w sprawie Korei Północnej. 

Warto wspomnieć o kończącym się sezonie wyników dla niemieckich spółek. Za III kwartał swoje wyniki opublikowało 26 spółek z 30 wchodzących w skład DAXa. Rezultaty są mieszane. Z jednej strony mamy wzrost przychodów o 2,63% r/r, przekraczając oczekiwania rynkowe, natomiast w przypadku zysków mamy do czynienia ze spadkiem, dodatkowo wyraźnie poniżej oczekiwań rynkowych. Niemniej, inwestorzy w dalszym ciągu oczekują umiarkowanych wzrostów zysków niemieckich spółek. 

Zaczynamy nowy tydzień z wyraźną przeceną brytyjskiego funta, co związane jest z ostatnimi zawirowaniami w samej partii Theresy May. Okazuje się, że w miniony weekend, około 40 członków parlamentu należących do Partii Konserwatywnej zgodziło się na podpisanie wniosku o wotum nieufności dla brytyjskiej premier. Przypomnijmy, że grono przeciwników May w jej własnej partii rośnie już od pewnego czasu (było to ok. 35 po ostatniej przemowie May do partii). W tym momencie brakuje jedynie 8 członków do możliwej zmiany lidera. Jeżeli dojdzie do dołączenia do grupy "separatystów" jeszcze 8 członków, może dojść do głosowania przeciwko Theresie May, która być może będzie musiała ustąpić z pozycji lidera. Te niekorzystne uwagi ze strony brytyjskiej sceny politycznej zeszły się wraz z wypowiedzią Michela Barniera, negocjatora z UE w sprawie Brexitu, który powiedział, iż struktury unijne przygotowują plan awaryjny w wypadku zerwania negocjacji.

Tydzień ten zapowiada się bardzo ciekawie pod względem makroekonomicznym. Szykują się ważne raporty inflacyjne, w szczególności z UK oraz z USA. Dzisiaj z kolei najważniejszym wydarzeniem była publikacja raportu OPEC, który wykazał dalsze bilansowanie się rynku oraz pozytywne prognozy pod względem dalszych wzrostów na rynku ropy. 

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.