Skip to content

XTB TRADEBEAT

Funt zyskał dzięki BoE

Bank Anglii nie zmienił zbyt wiele w swojej komunikacji w porównaniu do listopada, jednak doszło do jednego ważnego stwierdzenia dotyczącego możliwych szybszych stóp procentowych, ze względu na możliwość przekroczenia poziomu 3,0% dla inflacji konsumenckiej. Niemniej, prognozy zostały względnie utrzymane i BoE nie martwi się na razie pogorszeniem nastrojów wśród przedsiębiorców. 

Posiedzenie RBNZ było najważniejszym wydarzeniem podczas minionej sesji azjatyckiej. Bank oczywiście utrzymał stopy procentowe bez zmian i zgodnie z naszymi przewidywaniami, posiedzenie było pretekstem inwestorów do wyprzedaży waluty. Oświadczenie banku mniej więcej pokrywało się z tym, co zaprezentowane było na poprzednim posiedzeniu w listopadzie zeszłego roku, chociaż jak wskazywaliśmy, pojawiły się nieco gołębie uwagi dotyczące kursu walutowego. To nie powinno być jednak zaskoczeniem, biorąc pod uwagę 2% wzrost kursu ważonego handlem od poprzedniego spotkania.Niemniej, pojawił się pewien gołębi czynnik, który niekoniecznie był oczekiwany przez inwestorów. RBNZ obciął swoje prognozy inflacyjne. Dla 2018 roku oczekuje inflacji na zaledwie 1,1% (poprzednio: 1,5%), natomiast na 2019 rok na poziom 1,7% (poprzednio: 2,0%). Na 2020 rok prognoza wynosi 1,8% (poprzednio: 2,0%). 

Wczorajsza sesja giełdowa w Europie została zaliczona do pozytywnych, choć zmienność była zdecydowanie ograniczona, co również było widoczne w spadku wolumenu. Podczas dzisiejszej sesji widać, że największym spadkiem niechlubnie cieszy się sektor wydobywczy. Powracamy jednak do sceny politycznej w Niemczech, gdzie prawie CDU oraz CSU osiągnęły porozumienie w sprawie koalicji. Niemniej, wymagane jest jeszcze głosowanie całej partii SPD do przyjęcia porozumienia, co może zająć ok. 3 tyg. ze względu na ilość członków sięgającą kilkuset tysięcy osób. Jak widać pozytywne czynniki na rynku pojawiły się, jednak indeksy nie maja presji wzrostowej. 

Bitcoin kontynuuje wzrosty w ostatnich godzinach, co było związane z pozytywnymi uwagami ze strony szefów CFTC oraz SEC w ostatni wtorek. Analiza techniczna sugeruje, że Bitcoin rysuje wzrostowy kanał trendowy, co również potwierdzone jest przez budowanie się sekwencji wyższych dołków oraz szczytów. Oczywiście z całego rynku kryptowalut wyparowało kilkaset miliardów dolarów, ale pojawiają się głosy, że kapitalizacja ta ma wzrosnąć do 1 bln dolarów jeszcze w tym roku. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.