Skip to content

XTB TRADEBEAT

Funt wraca z zaświatów

Brytyjski funt dzisiejszego poranka ponownie był pod sporą presją podażową, choć amerykański dolar nie był już tak silny jak wczorajszego późnego popołudnia. GBPUSD pokonał psychologiczną barierę 1,2700, ale dobre dane z brytyjskiej gospodarki pozwoliły na lekkie odrobienie strat. Dodatkowo mieliśmy wypowiedź Bena Broadbenta, który bronił gospodarki, ale jednocześnie uzasadniał potrzebę ostatniego luzowania. 

Dolar jest dzisiaj mocno stłumiony, ale jest to raczej związane z chęcia realizacji zysków i oczekiwaniem na kluczowe dane dzisiejszego dnia, czyli raportu ADP oraz indeksu ISM. Mimo to w dalszym ciągu widać spadki na NZDUSD, co jest związane z pokonaniem ważnych poziomów oraz wypowiedzią Johna McDermotta z RBNZ, który lekko sugeruje możliwość obniżki stóp podczas najbliższego posiedzenia. 

Słabość dolara raczej nie jest związana z wypowiedzią Charlesa Evansa z Fed z Chicago, gdyż zgodnie ze swoją naturą był raczej gołębi. Wskazywał na chęć zobaczenia sygnałów odbicia inflacji oraz sygnalizował mocnego dolara, który może zaszkodzić przy osiągnięciu celu cenowego. Evans wskazał również, że w przypadku kolejnych dobrych danych istnieje możliwość podwyżki w grudniu. 

Ropa naftowa mocno odbija od końca wczorajszego dnia ze względu na zaskoczenie ze strony spadku zapasów ropy naftowej. Z drugiej strony wzrastają zapasy benzyny. Cała sytuacja może mieć związek z sezonem huraganów, które przeszkadzają w produkcji, a jednocześnie w transporcie ropy oraz jej produktów pochodnych. Mamy również informacje płynące z Wenezueli. Kraj ten oczekuje cięcia produkcji ze strony OPEC oraz krajów zaproszonych do porozumienia na poziomie 1,2 mln brk na dzień, co ma dodać 15 USD do obecnej ceny ropy

Czekamy na dane o 14:15, czyli raport ADP na temat zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz o godzinie 16:00 indeks ISM dla usług ze Stanów Zjednoczonych. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.