Skip to content

XTB TRADEBEAT

Funt w potrzasku, ale otrzymuje nadzieję

Funt zaliczył dzisiaj bardzo szarpany ruch spadkowy, co nastąpiło w ostatnich godzinach wobec informacji, iż negocjacje w sprawie Brexitu nie osiągnęły żądnego stałego progresu. Rozmowy zakończone dzisiejszego dnia były 5 rundą dyskusji dotyczących Artykułu 50. Michael Barnier, szef odpowiedzialny za negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu powiedział, że negocjacje osiągnęły impas. Podkreślił on, że nie przekaże wiadomości władzom UE, że w negocjacjach został osiągnięty znaczący progres. Funt stracił na tych informacjach, co wspomagało wzrosty na FTSE 100. Niemniej późnym popołudniem waluta odreagowała lekko, co związane było z plotkami, iż UE chce dać 2 lata stanu przejściowego Wielkiej Brytanii. 

Dzisiaj poznaliśmy dosyć ciekawe dane z USA, które pokazały, że rynek pracy w dalszym ciągu jest w bardzo dobrej formie. Claimsy spadają o 15 tys. do poziomu 243 tys. przy w dalszym ciągu niskiej prognozie 250 tys. Co więcej, ogólne wnioski kontynuują spadki i ilość bezrobotnych pobierających świadczenia w USA jest najniższa od 1973 roku. Bankierzy w minutes obawiają się, że niska inflacja nie jest przejściowym czynnikiem, co doprowadziło wczoraj do kontynuacji słabości dolara. Niemniej, inflacja producencka zaskoczyła pozytywnie wskazując na wzrost na poziomie 2,6% r/r dla głównego odczytu przy poprzednim poziomie 1,9% r/r. Dzięki danym zauważaliśmy dzisiaj pierwsze odbicie w ostatnich dniach na indeksie dolara. 

 Zapasy ropy kontynuują spadki, choć w dużej mierze wynika to ze wzmożonego przerobu ropy przez rafinerię, co z kolei prowadzi do silnego odbicia zapasów benzyny. Z drugiej strony wpisuje się to w schemat sezonowy, a dodatkowo spada nieco produkcja, co prowadzi ropę WTI do odbicia powyżej 51 USD za baryłkę. 

Uczestnicy rynku bitcoina ponownie szaleją windując cenę najbardziej znanej wirtualnej waluty na nowe rekordowe poziomy zdobywając $5100 podczas wczesnego czwartkowego handlu. Bitcoin od niedzieli zyskał już $800 i jeżeli pozytywne momentum utrzyma się to może być to najlepszy tydzień w historii dla tej wirtualnej waluty.

Sesja azjatycka przyniesie nam dane dotyczące bilansu handlowego z Chin oraz opublikowany zostanie raport na temat stabilności finansowej w Australii. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.