Skip to content

XTB TRADEBEAT

Fatalny raport DOE

Z pozoru dobry raport DOE na temat zmiany zapasów ropy naftowej spowodował wyprzedaż ropy naftowej w ostatnich minutach. Po dosyć wyraźnych wzrostach, które wywołane były spadkiem produkcji ropy naftowej w OPEC w poprzednim miesiącu, w tym momencie obserwujemy czerwone słupki przy zmianie cen ropy dzisiejszego dnia. 

link do pliku

Spadek zapasów jest największy od wielu tygodni. Źródło: Bloomberg, XTB

Sam raport pokazał marginalny wzrost produkcji ropy na poziomie 4 tys. brk na dzień oraz wyraźny spadek importu na poziomie 1 mln brk na dzien, co również doprowadziło do wyraźnego spadku ogólnego stanu zapasów ropy. 

link do pliku

Import ropy spadł wyraźnie. Źródło: Bloomberg, XTB

Zapasy w dalszym ciągu nie są na tyle nisko, aby uzasadniać obecne ceny ropy naftowej, które już tracą podczas dzisiejszej sesji. 

link do pliku

 Dywergencja z zapasami jest w dalszym ciągu dosyć wyraźna. Źródło: Bloomberg, XTB

Dochodząc do sedna raportu widać było spory wzrost aktywności rafinerii na poziomie 1%. Wzrost aktywności wraz z sezonową obniżką implikowanego popytu skutkowało ogromnym wzrostem zapasów produktów ropopochodnych. Jak widać na poniższym wykresie spadek popytu w obecnym okresie nie jest niczym zaskakującym, lecz zejście się kilku czynników doprowadziło do większego niż zwykle wzrostu zapasów produktów ropopochodnych. 

link do pliku

Implikowany popyt na benzynę spadł o 1 mln brk na dzień, natomiast w przypadku destylatów był to już spadek o 2 mln brk na dzień. Źródło: Bloomberg

Ropa naftowa wyznaczyła dosyć wyraźny knot świecy. Widać jednak, że słabość dolara może doprowadzić do pozytywnego zamknięcia ropy. Wsparciem dla cen w dalszym ciągu są okolice poziomu 52 oraz 51 USD za baryłkę. 

link do pliku

Ropa nie wykazuje już dynamicznych wzrostów. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.