Skip to content

XTB TRADEBEAT

EURUSD, DE30 odwracają przed raportem NFP

Podsumowanie:

  • EURUSD, DE30 wyznaczają formacje odwrotu przed kluczowym raportem NFP z USA
  • Raport NFP ważny dla obu rynków
  • Inwestorzy mogą być zainteresowani głównie danymi o płacach

Jeden z najważniejszych raportów ekonomicznych dla rynków finansowych opublikowany zostanie już jutrzejszego dnia o godzinie 14:30 i może być on traktowany jako potencjalne źródło odreagowania na amerykańskiej walucie. W tej analizie przedstawiamy kluczowe rynki w postaci EURUSD oraz DE30, na których pojawiły się formacje odwrócenia trendu. 

Płace będą kluczowe

Raport NFP pokazuje zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych, ale po kilkudziesięciu miesiącach wyraźnych wzrostów, raport ten stracił na znaczeniu względem płac. Zatrudnienie w USA jest bliskie pełnemu, dlatego powinna być widoczna obecnie większa presja płacowa, która potencjalnie powinna przełożyć się na wyższe ceny. Jednym z powodów słabości dolara jest właśnie niepewność, co do inflacji, która również wynika z przytłumionego wzrostu płac. Wobec tego inwestorzy będą z uwagą przyglądać się właśnie figurom dotyczącym płac. Wzrost był ostatnio raczej umiarkowany na poziomie 2,5% r/r i w tym wypadku nie powinniśmy oczekiwać dużych zmian. Oczywiście większe odchylenie od konsensusu (2,5% r/r oraz 0,3% m/m) może spowodować silniejsze ruchy na EURUSD, co również wpłynie na to, co dzieje się na DE30. 

link do pliku

Odbicie w płacach jest jednym z warunków do tego, abyśmy mogli zauważyć odbicie w inflacji. Źródło: Macrobond, XTB

EURUSD - nieudana próba szczytów z 2017

EURUSD nie mogłoby się znajdować chyba w bardziej interesującym miejscu. W tym momencie para znajduje się w okolicach szczytów z 2017 roku, co daje potencjalną formację podwójnego szczytu, w szczególności, iż nastąpiła ona po wcześniejszym dużym wzroście. Wracając jednak do samej formacji, po ustanowieniu pierwszego szczytu, para cofnęła się w okresie październik/listopad i w ostatnim czasie ponownie zanotowała się blisko poziomu 1,2100. Niemniej, niedźwiedzie były w stanie zaatakować wczorajszego dnia, co doprowadziło do wyrysowania się formacji objęcia bessy. Sama formacja podwójnego szczytu ma ogromny zasięg, lecz najpierw musielibyśmy zauważyć spadek do poziomu 1,1600, co w tym momencie dla dolara wydaje się być trudnym orzechem do zgryzienia. 

link do pliku

EURUSD wyrysował formację objęcia bessy w miejscu lokalnego szczytu z września poprzedniego roku. Źródło: xStation5

DE30 - wyraźne odbicie po nieudanym niedźwiedzim wybiciu

Niemiecki indeks DAX (na xStation5 DE30) nie miał dobrej passy w ostatnim czasie i na przełomie roku wydawało się, że w końcu niedźwiedzie mogły przejąć inicjatywę na stałe. Powodem tej sytuacji było bardzo silne euro, które jest walutą finansującą dla europejskich parkietów. Jednak wraz z lekkim odwrotem na parze EURUSD oraz przy bardzo dobrych nastrojach na globalnych parkietach, byki z Frankfurtu doprowadziły do wyznaczenia wyraźnej popytowej formacji świecowej pin bar i od momentu jej wyrysowania wzrosty są wyraźnie kontynuowane. DAX zmierza w kierunku ważnego oporu jakim jest górne ograniczenie konsolidacji przy poziomie 13200 punktów. Reakcje na DAXie mogą być silnie połączone z tym, co będzie miało miejsce na EURUSD, chociaż duży wpływ będą miały również nastroje na Wall Street, czy na azjatyckich rynkach. 

link do pliku

DE30 wyrysował silną formację popytową w postaci pin bara. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.