Skip to content

XTB TRADEBEAT

Europejskie giełdy w odwrocie. W górę silnie ropa i złoto.

Jednym z najbardziej ciekawych rynków była dzisiaj ropa naftowa, której ceny po doniesieniach z Arabii Saudyjskiej rosną w przypadku brent o 3%. Saudyjski król Salman ibn Abd al-Aziz zdymisjonował dzisiaj czterech swoich ministrów. Oni oraz 11 książąt zostało zatrzymanych pod zarzutem korupcji.

Gorąco było także na giełdach w Azji po przemówieniu Donalda Trumpa, a także na hiszpańskim IBEX, który reaguje ponownie na doniesienia w sprawie Katalonii. Donald Trump miał wyznaczone dwa cele przed podróżą do Azji: Korea Północna oraz handel. Choć swój wyjazd zaczął od Japonii już udało mu się wywrzeć presję na Chinach otwarcie mówiąc, że Pekin musi robić więcej w kwestii zagrożenia ze strony Pjongjangu. Niemniej inwestorzy reagowali na jego słowa mówiące, że USA mogą wkrótce podjąć działania mające na celu zmniejszenie nierówności w handlu z Chinami.

Sesja w Europie nie rozpoczęła się entuzjastycznie. Spadki dosięgnęły giełd praktycznie na całej szerokości kontynentu, chociaż ich skala nie była zbyt duża. Niemiecki DAX30 po otarciu się w piątek o poziom 13500 pkt. dzisiaj notuje stratę rzędu 0,1%. Zbliżone wyniki notują także CAC40 i EuroStoxx50. Wzrostową tendencję udaje utrzymywać się giełdzie w Londynie (+0,2%) oraz Mediolanie (+0,1%). Najgorzej radzi sobie hiszpański IBEX, gdzie wciąż inwestorzy dyskontują ryzyko związane z sytuacją w Katalonii. Pozytywnym akcentem sesja kończy się dla WIG20, który po porannej przecenie zdołał odrobić straty i odnotować solidny wynik +0,9%.

 W minionym tygodniu niemiecki indeks kontynuował wzrosty, a pomagało mu w tym słabsze euro, a także kolejne rekordy na Wall Street, które podtrzymują dobre nastroje na giełdach w krajach rozwiniętych. DAX30 również poprawił swój rekord i dotarł do poziomu 13500 pkt. Aktualnie wydaje się jednak powinniśmy już ostrożnie podchodzić do scenariusza dalszych wzrostów, gdyż rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia głębszej korekty mogącej w zasięgu przekroczyć 10%. 

W szerszej perspektywie giełdy akcji w dalszym ciągu nie wykazują oznak słabości. Indeks zmienności, czy też jak nazywają go inwestorzy "indeks strachu" czyli VIX w październiku wykazał najniższy średni poziom w historii. Obecnie VIX notowany jest poniżej 10 pkt, a w przypadku kontraktu (VOLX na xStation5) widzimy, że dzisiaj ponownie atakowany jest historyczny dołek, który ustanowiony został miesiąc temu. Przypatrzyliśmy się giełdom, które znajdują się w ciekawej sytuacji pod względem analizy technicznej.

Dolar pozostaje dzisiaj w słabszej formie i jedynie euro oraz waluty rynków wschodzących są w gorszej dyspozycji. Niemniej jednak indeks dolara pozostaje ciągle wysoko tuż pod poziomem 95 pkt. Na koniec dnia przecena dolara przyspieszyła, spadały rentowności amerykańskiego długu, a to z kolei przełożyło się na silniejsze odbicie cen złota, które drożeje dzisiaj o ponad 10 USD.

W tym tygodniu odbędzie się przedostatnie w tym roku dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję ws. stóp procentowych poznamy tradycyjnie środę po godzinie 12. Choć nie ma wątpliwości, że zostanie utrzymany w tej kwestii status quo, to rynek będzie bacznie analizować kwartalny raport inflacyjny szukając wskazówek odnośnie terminu zmiany polityki monetarnej prowadzonej w Polsce.

Dzisiejszej nocy natomiast poznamy decyzję Banku Australii (godzina 4:30). W Australii RBA jeszcze kilka miesięcy temu zastanawiał się nad podwyżką stóp, ale słabe dane za III kwartał, szczególnie pod względem popytu konsumpcyjnego, odsunęły te plany daleko na przyszłość. Ewentualne kolejne gołębie sygnały ze strony Banku mogą zaciążyć na AUD, który już obecnie jest nadszarpnięty przez czynniki polityczne.

link do pliku

Para AUDUSD z determinacją broni zniesienia 112,8% geometrii będącego kluczowym wsparciem w perspektywie dalszych wzrostów. Decyzja RBA i reakcja rynku na nią może określić dalszy los tej pary. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.