Skip to content

XTB TRADEBEAT

Euro umacnia się po jastrzębich minutkach EBC

Minutki EBC miały dzisiaj jedynie być przystawką przed jutrzejszym odczytem inflacji, natomiast wszystko wskazuje na to, że mogą one zawładnąć sentymentem na głównej parze walutowej. Euro zdecydowanie umacnia się po publikacji tego dokumentu, w który znajdziemy odniesienia do planowanej zmiany retoryki banku jeszcze na początku tego roku.

 W ostatnim czasie dolar amerykański zdecydowanie ma pod górkę. W momencie kiedy wydawało się, że odzyskuje siłę znalazł się pod presją przesłanek z Chin dotyczących ograniczenia ekspozycji na amerykańskim rynku długu przez to państwo. Jest to rozległy i skomplikowany temat, który naszym zdaniem będzie miał raczej długo niż krótkoterminowe konsekwencje. W krótkim terminie byki zdecydowanie potrzebują pozytywnego bodźca, którym mogą okazać się piątkowe dane inflacyjne.

Ceny złota od kilku dni pozostają w konsolidacji pod kluczowym oporem z interwałów długoterminowych. Co ciekawe dywergencja z rynkiem amerykańskiego długu znacząco pogłębiła się wskazując na to, że obecnie cenami sterują inne czynniki. Za przyczynę wzrostu cen złota uważa się ogólną dobrą dyspozycję na rynku metali. Optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego, słabość dolara, wysokie wyceny akcji, a także spadające ceny obligacji to czynniki napędzające hossę tego segmentu rynków finansowych.

Europejskie rynki akcji zakończyły środową sesję wyraźnie niżej reagując na wzrost rentowności na globalnych rynkach obligacji, który w części wywołany został przez informacje z Bloomberga mówiące iż Chiny zamierzają zmniejszyć lub nawet wstrzymać zakup amerykańskiego długu. W rezultacie DE30 przebija ważną strefę wsparcia jednakże kolejne wsparcie jest już niedaleko i wypada w okolicy 13200 pkt. 

Dziś jeszcze w kalendarzu makroekonomicznym dwie istotne publikacje, z czego jedna dotycząca inflacji PPI w USA może pomóc nieco dolarowi odrobić straty po publikacji minutek.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.