Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dzień funta

Funt przyciągał uwagę inwestorów przez cały dzień, najpierw za sprawą danych i decyzji sądu ws. Brexitu, potem przez posiedzenie Banku Anglii z nowymi projekcjami. Dzień był za to nieudany dla dolara - nie pomogły teoretycznie lepsze dla niego sondaże. Spadała też ropa i większość liczących się indeksów giełdowych.

Dzień funta zaczął się od bardzo dobrych danych z brytyjskiego sektora usług. Sektorowy PMI wyniósł 54.5 pkt wobec oczekiwań na poziomie 52.5 i wrażenia poprzednio, że gospodarka brytyjska traci zdolność zaskakiwania pozytywnie swoimi bieżącymi wynikami. Jeszcze przed południem dowiedzieliśmy się też, że londyński sąd wydał werdykt, że cały parlament musi glosować nad planem May i wdrożeniem Artykułu 50, rozpoczynającego formalny proces wyjścia z UE. Rynki pamiętają, że członkowie parlamentu w badaniu opinii przeprowadzonym jeszcze przed referendum okazali się mniej przychylni Brexitowi niż ogół Brytyjczyków. Same te wydarzenia wystarczyły do podbicia GBP o 1.1% wobec USD. Efekty posiedzenia Banku Anglii poprawiły ten wynik do 1,3%. BoE przestał mówić o potrzebie kolejnej obniżki, a do tego zastąpił pesymistyczne projekcje z sierpnia nowymi wyższymi dla inflacji a także dla wzrostu w najbliższym czasie (choć obniżył ścieżkę na dalsze lata). Potem była jeszcze konferencja prasowa Carneya 

Wychodząc poza Wielką Brytanię trzeba odnotować dalszy spadek ropy, przez który grudniowy kontrakt na WTI znalazł się poniżej 45$/b. Nic dziwnego, że giełdom trudno było w tych okolicznościach trzymać się porannych zysków. Nie pomogły też sondaże trochę bardziej korzystne dla Clinton. Wizja zwycięstwa Trumpa cały czas dusi optymizm rynkowy a także USD.

Dolarowi nie sprzyjały też liczby z USA. Odbicie usługowego PMI zostało przyćmione przez słabość analogicznego ale ważniejszego dla rynków wskaźnika od ISM. Słabo wypadł też składnik indeksu ISM dotyczący zatrudnienia - ostatnia podpowiedź co mogą pokazać jutro payrolls. Dzisiejsza niemoc USD miała też swoje korzenie w innych wynikach przedwyborczych sugerujących rosnące poparcie dla Trumpa, i braku wyraźnego wskazania na grudniową podwyżkę stóp ze strony Fed w czwartek wieczorem

Oprócz tego dziś ukazał się nasz nowy raport surowcowy z metalami przemysłowymi jako głównym tematem, zawierający też krótkie omówienie innych kluczowych rynków surowcowych oraz kalendarz najważniejszych raportów na następny tydzień.

W nocy ważne wydarzenia dla AUD a jutro czeka nas kolejny raport o amerykańskim rynku pracy.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.