Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dwie wypowiedzi z rynku ropy

W trakcie weekendu poznaliśmy kilka zdań ze strony dwóch ministrów ds. energetyki z OPEC. Minister z Zjednoczonych Emiratów Arabskim wskazał, że nie ma w tym momencie sensu, aby przeprowadzać dodatkowe posiedzenie OPEC w sprawie obecnej sytuacji cenowej (cena wyraźnie spadła po osiągnięciu ostatniego porozumienia). 

Dodaje on, że przedłużenie porozumienia jest jedynie początkiem i trzeba dać trochę czasu, aby sytuacja uległa stabilizacji. Kolejne spotkanie OPEC odbędzie się w listopadzie. Jego zdaniem popyt na ropę znacząco wzrośnie trzecim kwartale, co jest związane z sezonowym odbiciem w związku z letnimi wyjazdami. 

Minister ds. energii z Arabii Saudyjskiej powiedział, że rynek ropy wymaga czasu, aby doszło do jego zbilansowania. W tym momencie widać już, że fundamenty zmierzają we właściwym kierunku. Al-Falih mówi również, że wykonanie porozumienia ze strony OPEC w kwietniu oraz maju było powyżej 100%. W stosunku do Libii, minister wskazuje, że ma nadzieję, iż kraj będzie produkował ropę na normalnym poziomie, na którym zasługują (w dalszym ciągu jest stłumiona i w tym momencie oscyluje od 600 do 800 tys. brk na dzień w ostatnich miesiącach). 

Nie były to zmieniające sytuację przemowy na rynku ropy naftowej. Dolar jest raczej stabilny o poranku i EURUSD wykazuje niewielką zmienność bilansując na poziomie 1,1200. Mimo wszystko ropa otwiera się minimalną luką spadkową i brak jest w tym momencie czynników do tego, aby cena mogła dzisiaj wyraźniej odbić. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przypadku kolejnego rozczarowania raportem DOE, cena ropy zejdzie w okolice kolejnego wsparcia przy 44,00 USD za baryłkę. 

link do pliku

Ropa minimalnie traci o poranku. Źródło: xStatio5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.