Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar zyskuje z impetem, AUD ponownie w dół, Bitcoin powyżej 14 tys. USD

Podsumowanie:

  • Amerykański dolar zyskuje z impetem, będąc na najwyższych poziomach od 2 tygodni
  • Dane dotyczące bilansu handlowego z Australii wypadają poniżej rynkowych oczekiwań, waluty Antypodów pod presją
  • Bitcoin (BTCUSD na xStation5) osiąga nowe szczyty powyżej 14 tys. USD

W trakcie ostatnich godzin mogliśmy obserwować ciekawe ruchy zarówno na klasycznym rynku walutowym jak i na rynku kryptowalut. Dolar amerykański wyraźnie zyskał momentum, a jego indeks wspiął się na najwyższe poziomy od dwóch tygodni, co można również łączyć z nieco lepszymi nastrojami na giełdach. Japoński Nikkei 225 wzrósł o 1,54%. Z kolei w przypadku walut Antypodów obserwujemy sporą presję, która wynika ze słabego bilansu handlowego z Australii oraz negatywnego raportu na temat stanu gospodarki chińskiej ze strony MFW. Z kolei jedną z najbardziej imponujących wiadomości to oczywiście wzrost ceny Bitcoina powyżej 14 tys. USD!

Zacznijmy od danych z Australii. Nadwyżka handlowa wyniosła zaledwie 105 mln AUD, podczas gdy konsensus zakładał 1,4 mld AUD. Jest to spory spadek, biorąc pod uwagę dane za wrzesień, kiedy to bilans wyniósł 1,6 mld AUD. Słabe dane to przede wszystkim wynik spadku eksportu na poziomie -3,0% m/m oraz wzrostu importu na poziomie 2,0% m/m. Jest to kolejny słaby odczyt po wczorajszych danych PKB, co wskazuje, że IV kwartał może być również mniej udany od wstępnych oczekiwań. Dodatkowo MFW wydał raport w którym pozostaje sceptyczny dla budowania wzrostu oraz rynku pracy wg chińskiego rządowego planu. W rezultacie AUD oraz NZD znajdują się w odwrocie. Z kolei dolar amerykański silnie zyskuje, co można wiązać z dobrymi nastrojami na giełdach oraz odbiciu amerykańskich rentowności. Co do indeksów, należy zwrócić uwagę na zaprzestanie wyprzedawania spółek technologicznych, co pozwoliło Nikkei 225 na wyraźne wzrosty. 

link do pliku

Spadający eksport to prawdopodobnie w dużej mierze wina niższych cen surowców. Źródło: Macrobond, XTB

Finalnie, w przypadku Bitcoina mamy do czynienia z kolejnym szalonym wzrostem. Cena w trakcie nocy wzrosła powyżej 14 tys. USD. Jak widać cała otoczka związana z wprowadzeniem kontraktów terminowych na Bitcoina ze strony CME oraz CBOE powoduje coraz większe zainteresowanie walutą. Wracając jednak do dolara widać również bardzo ciekawe ruchy. 

link do pliku

Dolar amerykański znajduje się na najwyższych poziomach od dwóch tygodni. Źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.