Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar w potrzasku

Dzisiejszy dzień zdecydowanie nie należał do amerykańskiego dolara. Wczoraj minutes FOMC były raczej neutralne, chociaż inwestorzy wyszukali się w nim gołębiego wydźwięku. Dzisiaj dane były nie najgorsze, jednak kilka szczegółów zadecydowało o wyprzedaży amerykańskiej waluty. 

Dane z USA wypadły dzisiaj stabilnie. Przede wszystkim kolejny indeks ISM pokazał poprawiające się perspektywy gospodarcze w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony dane z rynku pracy wypadły mieszanie. Przede wszystkim raport ADP wykazał zdecydowanie mniejszy przyrost zatrudnienia, natomiast bieżąca ilość wniosków wzrosła kolejny raz z rzędu, nawet pomimo spadku wstępnie zadeklarowanych wniosków. To wszystko i słabszy odczyt subindeksu zatrudnienia mógł dolać jedynie oliwy do ognia wyprzedaży amerykańskiej waluty. Z drugiej strony Fed może w tym momencie patrzeć głównie na perspektywy płacowe ze względu na stan bliski pełnego zatrudnienia. 

Ropa naftowa była dzisiaj kupowana wraz z informacjami na temat spadku produkcji ropy przez OPEC w grudniu oraz wyprzedaż amerykańskiej waluty. Z drugiej strony raport DOE okazał się być fatalny dla ropy. Spadek zapasów był mało znaczący przy ogromnym wzroście zapasów benzyny oraz destylatów, co związane było ze spadkiem implikowanego popytu. Co więcej pojawiają się informacje na temat problemów z respektowaniem porozumienia z Iraku, co jest związane z autonomią kurdyjską oraz karami ze strony zagranicznych spółek wydobywczych. 

Odczyt indeksu PMI za grudzień dla sektora usług z Wielkiej Brytanii po raz kolejny znacząco przekroczył założenia konsensusu. Rynek oczekiwał, że brytyjscy przedsiębiorcy większą wagę przyłożą do niepewnych perspektyw dla sytuacji gospodarczej w związku ze startem negocjacji ws. warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Niemniej jednak tak się nie stało i wskaźnik za grudzień wspiął się o 1 punkt do poziomu 56,2 pkt. zamiast spodziewanego spadku o 0,5 pkt. Wyprzedaż dolara oraz dobre dane z UK doprowadziły do silnego wybicia pary GBPUSD. 

W trakcie sesji azjatyckiej poznamy dane z Australii na temat bilansu handlowego, natomiast z Japonii na temat płac. Oczywiście kluczowe będą jutro dane z amerykańskiego rynku pracy o godzinie 14:30. Jutro święto w Polsce, ale rynki (oprócz GPW) działają normalnie, dlatego można oczekiwać sporej zmienności. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.