Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar w cenie, funt w tarapatach

Dzisiaj obserwujemy wyraźne odbicie dolara, co związane jest z rajdem rentowności w USA. Wcześniej wskazywaliśmy na wyraźny sygnał dla złota biorąc pod uwagę cenę obligacji, natomiast w przypadku EURUSD naruszony został poziom 1,1900. Ostatni popyt na dolarze może być związany z doniesieniami z Białego Domu, które mówią o pozytywnych rozmowach w sprawie planu cięcia podatków. Informacje te z pewnością są również pozytywne dla Wall Street, chociaż zmienność na amerykańskich indeksach była dzisiaj raczej płaska. 

Nastroje na rynkach finansowych są bardzo pozytywne od początku tego tygodnia. Wzrosty na Wall Street napędzane były przez giganta z Cupertino - spółkę Apple. Wcześniejsze doniesienia o jubileuszowym modelu iPhone’a o oznaczeniu X doprowadziły do wyznaczenia historycznego szczytu w notowaniach spółki. Z racji tego, iż stanowi ona aż 3% kapitalizacji ze strony całego indeksu S&P 500 oraz dobry nastrojów wokół całego sektora doprowadził do wzrostu innych spółek, indeks S&P 500 zaliczył nowe historyczne szczyty.

Bitcoin (BTCUSD na platformie xStation) zaliczył ogromny wzrost ceny od początku tego roku za sprawą coraz większej popularyzacji w wielu krajach na świecie. Jednakże, po osiągnięciu ceny 5000 USD rozpoczęła się wyraźna wyprzedaż, która może nie być zwykłą korektą. Głównym powodem wyprzedaży tej kryptowaluty są doniesienia z Chin, a oliwy do ognia dolał szef banku JP Morgan powodując jeszcze większe spadki. Czy można mówić już o zakończeniu rajdu cenowego na Bitconie?

Ropa naftowa otrzymała wsparcie w postaci raportu DOE dotyczące zapasów. Z jednej strony mamy drugi pokaźny wzrost zapasów ropy, który był jednak po części oczekiwany przez rynek. Silnie odbija produkcja ropy, jednak przy wyraźnym ograniczeniu importu. Raporty te są jednak silnie związane z czynnikami pogodowymi, chociaż jedna z największych od lat redukcja zapasów benzyny została przyjęta przez rynek bardzo pozytywnie. Ropa reaguje jednak na doniesienia z OPEC oraz IEA, które wskazują na odbicie popytu. 

 Średnie tygodniowe wynagrodzenia wzrosły w sierpniu 2,1% r/r, co było znacząco poniżej prognoz. Funt zareagował zdecydowanymi spadkami, które w tym momencie stara się sukcesywnie odrabiać. Podobnie sytuacja wyglądała na brytyjskim FTSE100.

Warte uwagi są również nasze rodzime rynki mierzące się z konsekwencjami wczorajszego oświadczenia Komisji Europejskiej, która "przechodzi do drugiego etapu w sprawie Polski". Polski złoty mocno traci, a EURPLN zmierza w kierunku 4,30.

W trakcie sesji azjatyckiej poznamy dane z Australii dotyczące rynku pracy oraz dane z Chin dotyczące produkcji przemysłowej, które mogą mieć wpływ na notowania miedzi. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.