Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar umacnia się przed NFP, europejskie akcje lekko w dół

Na przekór sprzymierzeńcom Ameryki, Donald Trump decyduje się w czwartek na podpisanie ustawy o nałożeniu 25-procentowego cła na import stali oraz 10-procentowego cła na import aluminium. Podczas swojego przemówienia prezydent podkreślał, że cła te są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa narodowego i pomogą radzić sobie z "atakiem na kraj". Podkreślał także, że bez stali państwo nie może istnieć. Zgodnie także ze wcześniejszymi oczekiwaniami Kanada i Meksyk będą tymczasowo wyłączone z nałożonych ceł, co nakierowane jest na osiągnięcie bardziej korzystnych warunków umowy o wolnym handlu znanej jako NAFTA.

 Większość europejskich benchmarków otwiera się dzisiaj nieco niżej, gdzie hiszpański IBEX jest jedynym indeksem, który od początku pokazuje wzrost. W indeksie EuroStoxx600 najlepiej radzą sobie spółki użytku publicznego, natomiast spadkowej części rynku przewodzi sektor chemiczny. Według Bloomberga ugoda ws. Brexitu może nie zostać sfinalizowana w ustalonym na październik terminie. Różne źródła donoszą, że może być to dopiero styczeń 2019 roku.

Podobnie wygląda sytuacja na polskiej giełdzie gdzie po początkowych spadkach zawitały wzrosty. Niemniej jednak wszystkie główne indeksy GPW nadal znajdują się pod kreską. Najlepiej radzą sobie dziś firmy z sektora energetycznego, natomiast najsłabiej wypadają dziś banki. W ostatnim czasie tematem numer jeden na światowych rynkach finansowych są cła na stal i aluminium wprowadzone wczoraj przez Donalda Trumpa. W piątkowym wywiadzie dla TOK FM minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapewniła jednak, że wprowadzenie barier handlowych nie będzie miało bezpośrednio negatywnego wpływu na polską gospodarkę.

Bitcoin kontynuuje spadki po dość surowym oświadczeniu Amerykańskiej Komisji Giełd oraz Instrumentów Finansowych (SEC), o którym pisaliśmy wczoraj. Przypomnijmy, że  ogłosiła ona, że wszystkie platformy do handlu wirtualnymi aktywami będą musiały być zarejestrowane w agencji federalnej. Co więcej, Twitter dodał paliwa do ognia ogłaszając, że podejmie środki skierowane na zapobieganie oszustwom związanym z kryptowalutowymi. Przypomnijmy, że Twitter zablokował już reklamy promujące produkty finansowe oraz usługi związane z kryptowalutami oraz ICO.

Kalendarz marko: W piątek inwestorzy całą uwagę skupiać będą na raportach z rynku pracy w Kanadzie i USA. W przypadku raportu ze Stanów Zjednoczonych szczególnie pod lupę wzięte zostaną dane o dynamice płace, które w poprzednim miesiącu znacząco przyspieszyły. Raport z Kanady ma natomiast szansę dodać paliwa do umocnienia CADa, który zyskuje po tym jak Trump wykluczył Kanadę z nałożonych ceł na stal i aluminium. Z rana natomiast poznamy ważniejsze dane produkcyjne z gospodarki Wielkiej Brytanii.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.