Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar traci po słowach Dudleya

Streszczenie:

  • Szef FED z NY udzielił wypowiedzi w której odniósł się do perspektyw inflacyjnych w USA
  • Jego słowa wywołały spadkową reakcję na parach z dolarem
  • USDJPY znajduje się kilkadziesiąt pipsów poniżej wsparcia na poziomie 110.00

Kilka chwil temu zakończyło się wystąpienie prezesa FED z NY, Williama Dudleya. Jest on 3 najważniejszą osobą w banku centralnym, zaraz po Janet Yellen oraz Stanleyu Fischerze. Z tego względu jego słowa mają duże znaczenie dla rynku i nie inaczej było i tym razem:

  • Niska produktywność ogranicza wzrost płac
  • Oczekuje dalszego umiarkowanego wzrostu gospodarczego i poprawy sytuacji na rynku pracy
  • Oczekuje wzrostu inflacji w kierunku 2% w średnim terminie
  • Tempo inflacji mierzone w skali r/r powinni być niskie (w najbliższym czasie)
  • Słabszy dolar powinien wesprzeć inflację poprzez wzrost cen importowych
  • W krótkim terminie inflacja nie powinna znaleźć się na poziomie 2%

Słowa Dudleya są lekko gołębie, co może ograniczać szanse na wzrost stóp procentowych przed końcem roku. To, co istotne to fakt, iż Dudley oczekuje słabszej inflacji w krótkim terminie, a to przecież główny czynnik, który ma decydować o podwyżkach stóp. Dudley był jednym ze zwolenników trzeciej podwyżki przed końcem roku, a jego ostrożność oznacza, że FED jest nie do końca zadowolony z obecnego trendu.

Idąc dalej, warto zwrócić uwagę na wypowiedź o płacach. Do tej pory rynek zwracał uwagę na tempo ich wzrostu (podawane w raporcie NFP), gdyż to szybszy wzrost zarobków miał prowadzić do pojawienia się presji inflacyjnej. Słowa Dudleya nie przeczą tej tezie, ale pokazują, że kwestia niskiego tempa wzrostu płac to defekt fundamentalny, który nie zniknie w ciągu kilku tygodni. Jest to także gołębie stwierdzenie, ograniczające szanse na wzrost stóp.

link do pliku

 Rynek nie spodziewa się trzeciej podwyżki stóp w tym roku. Jutrzejsze dane o inflacji mogą dobić amerykańską walutę. źródło: Bloomberg

Jak widzimy na powyższym obrazku, rynek i tak nie oczekuje trzeciego zacieśnienia polityki monetarnej przez FOMC, a na pewno nie w tym roku. Słabość inflacji oraz pogarszające się dane nie powinny jednak zachwiać planami dotyczącymi bilansu, jednak w dużej mierze scenariusz jego redukcji jest już zdyskontowany przez rynek. Ew. odbicie dolara wymagałoby zmian stóp procentowych, a na to się nie zanosi.

Efekty są dość oczywiste. Para USDJPY zwiększa swoje dzisiejsze straty, a EURUSD odbija w okolice 1.1750. Wróćmy jednak to pierwszego z wymienionych crossów. Wybicie 110.00 otwiera drogę w kierunku 108.50, kluczowego średnioterminowego wsparcia. Gdyby spadek pary USDJPY sięgnął poniżej tej strefy, to całkowicie zachwiany zostały długoterminowy scenariusz wzrostowy. W krótkim terminie także powinniśmy oczekiwać kontynuacji spadków. 

link do pliku

 Spadki na USDJPY przyśpieszyły po wybiciu 110.00. Para porusza się w kanale spadkowym, a test kluczowego wsparcia na poziomie 108.50 wydaje się być scenariuszem bazowym. źródło: xStation5

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.