Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar traci blask, surowce w kontrataku

Dzisiejsza sesja to kontynuacja trendów z wczorajszego wieczora, kiedy mieliśmy do czynienia z początkiem wyprzedaży amerykańskiego dolara. Z jednej strony dane na temat nastrojów konsumentów były w tym tygodniu dobre, natomiast z drugiej spadek podpisanych umów domów mógł być czynnikiem, który zadecydował o wyprzedaży dolara. W dalszym ciągu wydaje się jednak, że ruchy podyktowane są głównie motywem wychodzenia inwestorów z pozycji przed końcem roku. 

Nie mniej dane z amerykańskiej gospodarki mogą stanowić ostrzeżenie, że wraz z polityką Donalda Trumpa nastąpi kolejna recesja gospodarcza. Ilość bieżących zarejestrowanych bezrobotnych skoczyła najwięcej od 2008 roku, natomiast wstępne wnioski pokazują oznaki odbicia. Mimo wszystko EURUSD miał trudności kolejny raz z naruszeniem strefy podażowej poniżej poziomu 1,0500. 

Słaby dolar to dobra informacja dla rynku surowców. W szczególności tę szansę wykorzystuje złoto, które zyskuje najwięcej od przynajmniej dwóch tygodni. Całkiem nieźle zachowują się również surowce rolne, a w największym stopniu wybija się cukier. Ropa naftowa nie zaliczyła dzisiaj spektakularnych wzrostów. Raport na temat zapasów z USA był zupełnie neutralny dla cen, chociaż od strony technicznej na wykresie dziennym zaczynają pokazywać się oznaki podażowe dla ropy. 

W przypadku rynku akcyjnego królowała dzisiaj przede wszystkim GPW po wczorajszych spadkach. Na Wall Street było widać chęci odrobienia wczorajszych strat, które były wywołane obawami o Chiny o znacznej deprecjacji juana. Mimo wszystko nie wydaje się, żeby atak na 20 tys. punktów ze strony DJIA został w tym roku jeszcze osiągnięty. 

Jutro w trakcie sesji azjatyckiej poznamy dane z Australii na temat kredytów. Jutro też ostatnia sesja na rynkach w tym roku, która będzie mocno ograniczona ze względu na wcześniejsze zakończenia sesji w Londynie oraz Frankfurcie. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.