Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar szuka wskazówek w NFP, FOMC i reformie podatkowej

Podsumowanie:

  • Payrollsy będą kluczowe w piątkowym raporcie z rynku pracy
  • FED będzie miał ciężkie zadanie podczas spotkania w przyszłym tygodniu
  • Sukces lub porażka planu podatkowego w Kongresie będzie rozstrzygająca dla dolara
  • EURUSD może być w korekcie ABC na interwale dziennym.

Następne dwa tygodnie będą absolutnie kluczowe dla amerykańskiego dolara i chociaż uwaga obecnie skupiona jest na piątkowych danych to tak naprawdę reforma podatkowa i posiedzenie FOMC może być znacznie ważniejsze. Oto nasz punkt widzenia na te wydarzenia:

Raport NFP (piątek 14:30)

Do tej pory dane z USA były świetne. Jedną z przyczyn tego jest rynek pracy, gdzie stopa bezrobocia jest nieco powyżej 4%, a solidny wzrost zatrudnienia wspiera nastroje konsumentów, które okazują się być najlepsze od dekady. Na tym pozytywnym obrazie możemy znaleźć tylko dwie plamy: inflacja i wynagrodzenia. FED w dalszym ciągu utrzymuje, że inflacja powinna przyspieszyć w następnym roku, jednak większą pewność, co do takiego scenariusza można byłoby zyskać, gdyby płace zaczęły silniej rosnąć. Oczekiwania są całkiem wysokie: konsensus zakłada przyspieszenie wzrostu wynagrodzenia do 2.7% z 2.4% r/r w listopadzie.

Plan reformy podatkowej

Dobra wiadomość jest taka, że dwie izby przegłosowały już swoje plany reformy podatkowej. Zła natomiast jest taka, że obie te wersje muszą zostać pogodzone ze sobą do końca następnego tygodnia, a różnic jest dość sporo - począwszy od podatków dla przedsiębiorstw, na redukcji podatków dla osób indywidualnych kończąc. Ankiety pokazują, że 63% Amerykanów uważa, że ustawa ta faworyzuje bogatych - wynik, który dość komplikuje proces ugody.

FOMC (14 grudnia)

Jeśli ustawa podatkowa odnajdzie drogę do Białego Domu, to oczekiwania względem zacieśnienia polityki pieniężnej zwiększą się. Problem jest taki, że FED nie będzie tego prawdopodobnie jeszcze wiedzieć podczas swojego spotkania, a komunikat jaki zostanie wysłany rynkom będzie musiał odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy FOMC dalej widzi miejsce na 3 podwyżki w 2018 roku. Kolokwialnie mówiąc będzie to wóz albo przewóz dla dolara i zdeterminuje jego ścieżkę w końcówce 2017 roku.

Analiza techniczna EURUSD

link do pliku

Czy EURUSD będzie spadać dalej w ramach fali C? Wiele zależy od czynników poruszonych powyżej. Źródło: xStation5

 Wzrosty trwające w 2017 roku zostały w pewnym stopniu ograniczone i para odnalazła balans w okolicy 1,18. Ostatni atak byków był dość imponujący jednak zakończył się ustanowieniem niższego szczytu. Można przypuszczać, że jest to fala B w korekcie prostej ABC. Jeżeli niedźwiedzie utrzymają kontrolę to inwestorzy mogą szukać wsparcia dopiero przy 1,1555 i 1,1400.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.