Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar silniejszy po NFP, dynamiczna wyprzedaż na giełdach

Dobiegający końca tydzień dostarczył inwestorom wiele emocji. Na rynku walutowym pod ścisłą obserwacją był dolar, dla którego istotne były zarówno wydarzenia makroekonomiczne jak i polityczne. Na rynku akcji natomiast szczególną rolę odgrywały wyniki amerykańskich spółek jak i pogarszający się sentyment na europejskich parkietach. W dniu dzisiejszym natomiast wydaje się, że przed spadkami nie uchroni giełdy nawet lepszy od oczekiwań raport z rynku pracy w USA.

Dziś o godzinie 14:30 pojawił się wyczekiwany przez inwestorów z niecierpliwością raport z rynku pracy. Zawiera on pakiet bardzo dobrych danych, które umacniają inwestorów w przekonaniu, co do trzech podwyżek stóp w tym roku. Widać zatem na rynku wyraźny popyt na dolara. Raport nie poprawia jednak nastrojów na światowych giełdach.

Dziś tematem dnia jest pogłębiająca się przecena na rynkach akcji. W cieniu pozostaje nawet dzisiejszy raport z rynku pracy, który pomimo, że pokazuje gospodarkę USA w dobrym świetle to jego głębsza analiza niekoniecznie wskazuje na wzrosty amerykańskich indeksów. Problem pojawia się także na rynku surowców, gdzie szczególnie przecena ropy uderza w spółki energetyczne.

Przegląd techniczny złota: Ceny złota pozostają wciąż w okolicy ważnego długoterminowego oporu. W ostatnim czasie widać korektę na rynku metali, która po tak dynamicznym wcześniejszych wzroście ceny może wydłużyć się w czasie i zasięgu. Złoto ma potencjał do wzrostu powyżej $1400, jednak na ten moment krótkoterminowe sygnały techniczne sugerują możliwość pogłębienia się ruchu korekcyjnego nawet do $1300.

Konstrukcyjny indeks PMI spadł w Wielkiej Brytanii do niebezpiecznego miejsca blisko 50 punktów, które oznacza granicę ekspansji i recesji. Indeks spada z poziomu 52,2 punktów do poziomu 50,2 punktów, chociaż konsensus wskazywał na spadek jedynie do 52 punktów. Brytyjski funt przyśpieszył swoje spadki po odczycie, chociaż funt już wczoraj zachowywał się mieszanie po publikacji słabego indeksu PMI dla przemysłu. 

Po stosunkowo spokojnej pierwszej połowie stycznia, Bitcoin oraz inne kryptowaluty otrzymały zdecydowany cios ze strony podaży. Bieżący tydzień jest najgorszym tygodniem dla Bitcoina w ciągu ostatnich miesięcy. Cena obniżyła się z poziomu 11500 USD do poziomu 8300 USD. Powodami ostatnich spadków mogą być wieści płynące z Azji. Na początku warto wspomnieć o działaniu japońskiego regulatora (FSA), który zdecydował się przeprowadzić kontrolę na giełdzie Coinbase, z której dokonano ostatnio kradzieży rzędu 530 mln USD. Sytuacja ta doprowadziła wtedy do pierwszego spadku ceny Bitcoina poniżej 9000 USD od listopada. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.