Skip to content

XTB TRADEBEAT

Dolar otrzymuje cios ze strony Chin, czerwono na giełdach

Najważniejszą historią dzisiejszego poranka jest niespodziewana wyprzedaż dolara, która przyszła wraz z doniesieniami z Chin. Największy wierzyciel USA może zmniejszyć lub wstrzymać zakupy amerykańskich obligacji. Taka informacja obiegła rynek, a jej autorami są podobno ludzie odpowiedzialni za inspekcję rezerw walutowych Chin. Warto tutaj dodać, że Chiny posiadają ponad 1,2 bln USD w amerykańskich obligacjach wyprzedzając pod tym względem drugą w kolejności Japonię (1,1 bln USD).

Wiadomość ta pogłębiła także spadki na europejskich giełdach. Niemiecki DAX traci już ok. 1% , przełamując ważne wsparcie na 13320 pkt. Polska giełda wypada trochę słabiej na tle kontynentu. W Warszawie dominują spadki jednak w pierwszej połowie dnia były one nieznacznie większe niż na innych europejskich parkietach. Na półmetku sesji WIG20 (W20) traci prawie 0,5%, mWIG40 około 1,2%, a sWIG80 blisko 0,4%.

Na fali tych wydarzeń zyskuje siłę jen, który wspierany jest także przez rosnące rentowności JGB. W teorii spread (Tnote-JGB) wciąż rozszerza się i to powinno też być wsparciem dla USDJPY. Jednakże inwestorzy mogą próbować zagrywać przeciwko Bankowi Japonii sprzedając obligacje i kupując jena, próbując w ten sposób zmusić bank do zmiany swoich obecnych założeń polityki pieniężnej. Dlatego też widzimy drugi dzień spadków tej pary, pomimo ogólnie silniejszego dolara oraz całkiem dobrych nastrojów na giełdach. Para utknęła w długoterminowej konsolidacji, dlatego też obecnie może utrzymywać się presja spadkowa.

W ostatnich godzinach główne kryptowaluty pozostają nieco bardziej zmienne. W efekcie Bitcoin pogłębia spadki, Ripple odbija od kluczowego wsparcia, podczas gdy Ethereum cofa po ustanowieniu nowych szczytów na powyżej $1300. Niemniej Bitcoin wraca do centrum uwagi po najnowszych komentarzach ze strony CEO banku JPMorgan.

W kalendarzu makro dzisiaj jeszcze dane z Kanady oraz dane o zapasach ropy: Ropa w ostatnim czasie znalazła się pośród najlepiej radzących sobie surowców i ten schemat ma szansę zostać kontynuowany, o ile dzisiejszy raport DoE potwierdzi wczorajsze liczby zaprezentowane przez API. Ponadto zobaczymy odczyt produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii, a także dane z rynku nieruchomości w Kanadzie. Oznacza to, że CAD może być dzisiaj jedną z bardziej zmiennych walut w koszyku G10.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.